badania na broń

Jak wygląda prawo do posiadania broni w Polsce?

Prawo do posiadania broni, to temat niezwykle kontrowersyjny. Bez najmniejszego problemu można znaleźć osoby, które uważają iż broń palna powinna być dostępna dla każdego, gdyż zwiększa to szansę samoobrony w przypadku ataku uzbrojonego napastnika. Na drugim biegunie znajdują się z kolei osoby, dla których broń mogłaby w ogóle nie istnieć. Ich zdaniem, posiadanie broni przyczynia się do eskalacji przemocy na coraz większą skalę. A co na temat posiadania broni mówią przepisy polskiego prawa?

Pozwolenie na broń

Przepisy prawne jasno precyzują, że w przypadku każdej broni palnej wymagane jest pozwolenie na jej posiadanie. W stosownych dokumentach także jasno określono to, kto może się starać otrzymać takie pozwolenie na broń, a także jaka obowiązuje ścieżka jego otrzymania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć do Ustawy o broni i amunicji, która została uchwalona w 1991 roku. Pozwolenie na posiadanie broni palnej jest wydawane w formie decyzji administracyjnej. Podmiotem uprawnionym do wydania takiej decyzji jest Komendant Wojewódzki Policji. Aby pozwolenie było ważne, musi zawierać takie informacje jak chociażby cel wydania pozwolenia, rodzaj broni oraz ilość sztuk.

Ścieżka uzyskiwania pozwolenia na broń

Każdy, kto chce uzyskać pozwolenie na posiadanie broni palnej musi w pierwszej kolejności przejść specjalistyczne badania na broń, czyli psychologiczne, które wykluczą występowanie zaburzeń będących przeszkodą do wydania pozwolenie. Warto pamiętać o tym, że ubiegać się o pozwolenie na broń palną mogą wyłącznie osoby, które ukończyły dwudziesty pierwszy rok życia. Wraz z badaniami psychologicznymi do wniosku o wydanie pozwolenia należy dołączyć także zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. Polskie przepisy ostro sankcjonują posiadanie broni palnej bez wymaganego pozwolenia. Kara za nielegalne posiadanie broni jest zagrożona wyrokiem sądowym pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat. W przypadku udostępnienia broni osobie trzeciej sankcje karne wynoszą do dwóch lat pozbawienia wolności.