Wybieramy rodzaj pompy wodnej

Pompy wodne są niezwykle przydatne zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Obecnie możemy liczyć na bogactwo asortymentu, dzięki czemu mamy szeroki wachlarz wyboru. Czym zatem kierować się podczas kupowania pompy w celu nawodnienia swojego przydomowego ogródka?

Podział ogrodowych pomp wodnych

To na jaką pompę ogrodową się zdecydujemy, zależy od rodzaju posiadanego zbiornika wodnego, z którego będzie czerpana woda. Nie bez znaczenia jest też tutaj poziom lustra wody w owym zbiorniku. Na podstawie owych kryteriów wyróżnia się:

1. Pompy powierzchniowe

wodn pompa1
Źródło: dambat.pl

Pompy nawierzchniowe czy też potocznie nazywane pompy ogrodowe są stosowane zarówno w domu, jak i ogrodzie. Najczęściej korzysta się z nich w celu nawodnienia ogrodu, czyli do podlania trawnika, warzyw, kwiatów i drzew. Tego typu pompy nie muszą być zalane wodą, dlatego też śmiało można je stosować także poza zbiornikiem wodnym. Woda jest w nich doprowadzana wężem ssącym, a pompa działa bezproblemowo i szybko. Można je zainstalować na stałe lub przenosić w dowolne miejsce. Bardzo ważne jest to, aby poziom wody w pompach ogrodowych nie spadł poniżej siedmiu metrów poziomu gruntu oraz aby podczas jej pracy nie doszło do obniżenia poziomu wody do wyznaczonej granicy.

2. Pompy zanurzeniowe i głębinowe

pompa wodna2
Źródło: dambat.pl

Pompy zanurzeniowe i głębinowe mają zastosowanie podczas wypompowywania wody ze stawu czy oczka wodnego, podczas przepompowywania wody z beczki gromadzącej deszczówkę czy też ze studni. Są one szczególnie polecane osobom zamieszkującym regiony znajdujące się w strefie podwyższonego ryzyka zalaniem czy podtopieniem. Tego typu pompy są hermetyczne i przystosowane do pracy w wodzie. Mogą one czerpać wodę nawet wtedy, gdy znajdują się powyżej siedmiu metrów poniżej poziomu gruntu. Są one odporne na korozję, dlatego też można je pozostawić na stałe we wodzie. Pompy zanurzeniowe są wykorzystywane głównie do pobierania wody ze zbiorników otwartych oraz z płytkich studni. Najczęściej posiadają one funkcje automatycznego wyłączania na skutek zbyt niskiego spadku poziomu odprowadzanej wody. Z kolei pompy głębinowe instalowane są najczęściej w studniach wierconych i służą one do wypompowywania wody ze znacznie większych głębokości.

3. Hydrofory

hydrofornr5
Źródło: dambat.pl

Hydrofory są nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym możliwe staje się wykorzystanie alternatywnych źródeł do zaopatrzenia domu w wodę. Są one całkowicie zautomatyzowane i uruchamiają się wyłącznie w momencie zapotrzebowania na wodę, po czym samoistnie się wyłączają. Wyposażone są w wyświetlacz pozwalający na kontrolowanie parametrów technicznych i informujący o zaistniałych problemach. Stosuje się je w toaletach, ogrodach oraz w pralniach.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dambat – dziękujemy i polecamy.