Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Przed zakupem zmiękczacza do wody należy się dobrze zastanowić, jaki model będzie dla naszego domu najlepszy. Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniej wielkości urządzenia, która w przypadku zmiękczaczy wyrażana jest w ilości żywicy jonowymiennej, która odpowiada za zatrzymywanie twardości wody. Jeżeli takie złoże będzie za małe, urządzenie nie będzie mogło w pełni zlikwidować kamienia. Przez to też będzie musiał częściej niż zwykle czyścić złoża żywiczne, co może skutkować jego krótszą żywotnością.

Proces zmiękczania wody

Należy pamiętać, że proces zmiękczania wody nie przebiega w takim sam sposób w każdym domu. Wpływ na to ma wiele kwestii, jak chociażby poziom twardości, średnia ilość pobieranej wody i liczba punktów poboru. W przypadku rodziny 3-4 osobowej odpowiednim modelem będzie zmiękczacz mający 25-litrowe złoże żywicy jonowymiennej. Większa rodzina, taka od 5 do 6 osób, powinna się zaopatrzyć w zmiękczacz o pojemności około 30 litrów.

Twardość wody

Jeżeli twardość wody jest bardzo wysoka, najlepiej kupić zmiękczacz, który ma pewien zapas wydajności lub taki, który jest wyposażony w specjalną żywicę – monosferyczną. Wyróżnia się ona jednorodną wielkością ziaren i jest o tyle lepsza od tej standardowej (polisferycznej), że ma około 10 proc. wyższą sprawność, jest też bardziej trwała i ekonomiczna – potrzebuje zdecydowanie mniej wody i soli na regeneracje złoża.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *