zasłony rzymskie

Jak uszyć roletę rzymską?

Zasłony rzymskie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także posiadają walory estetyczne. Doskonale podkreślą piękny wystrój i stworzą spójną całość z niejedną aranżacją. Jak uszyć rolety rzymskie, by móc cieszyć się nimi w swoim domu?

Tkanina

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału. Nie chodzi tylko o wzór czy kolor pasujący do nastroju pomieszczenia, ale przede wszystkim o przepuszczalność promieni słonecznych. Do wyboru są tkaniny mniej i bardziej zaciemniające. Warto pamiętać, że sztywniejsze materiały okażą się trudniejsze do obróbki.

Rozplanowanie

Kolejnym krokiem jest dokładne rozplanowanie. Na początku trzeba odmierzyć pas o szerokości 5 centymetrów, a następnie zaprasować go do wewnątrz. Potem trzeba podłożyć brzeg do wewnątrz tak, by szerokość zakładki wynosiła 2,5 centymetra i ponownie zaprasować, a następnie powtórzyć czynność po drugiej stronie materiałów. W dalszej kolejności na tkaninie rozłożonej na lewej stronie zaznacza się miejsca, w których znajdą się plisy – najlepiej w odstępach około 30 centymetrów.

Szycie rolety rzymskiej

Kiedy materiał jest już dokładnie oznaczony, można przystąpić do szycia. W pierwszej kolejności trzeba złożyć i przeszyć miejsca, w których znajdą się plisy. Tkaninę składa się do środka w miejscach zaznaczonych plisów, by następnie przejść do ich przeszycia. Po wykonaniu tej czynności materiał na dole rolety zaprasowuje się do środka na szerokość około 8 centymetrów, a potem dokonuje kolejnego zaprasowania do wewnątrz. Jest to moment, w którym można wszyć obciążniki, pamiętając o pozostawieniu kilkucentymetrowego otworu na górze zakładki, przez który będzie można wyjmować obciążenie rolety. Na samej górze rolety rzymskiej trzeba jeszcze wszyć taśmę rzepową, która ułatwi wkładanie i zdejmowanie rolet z mechanizmu.

Umieszczenie rolety w mechanizmie

Zasłona rzymska musi jeszcze zostać umieszczona w mechanizmie, dlatego konieczne jest przyszycie kółeczek do każdej krawędzi plisu po prawej stronie. Do tuneli trzeba natomiast włożyć specjalne plastikowe patyki, dzięki którym roleta ułoży się równomiernie. Pozostaje jeszcze przewlec sznurek przez każde kółeczko oraz mechanizm zasłony. Wtedy roleta rzymska jest już gotowa do przymocowania.