zdjęcia rodzinne

Tlenoterapia – czym jest i na czym polega?

Tlenoterapia to inaczej leczenie tlenem. Jest to postępowanie lecznicze, które polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego. Jest to terapia, która jest niezwykle istotna podczas leczenia niewydolności oddechowej.

Wskazania do zastosowania tlenoterapii:

  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • asfiksja,
  • nagłe zatrzymanie krążenia,
  • obrzęk płuc.

Celem terapii jest nie tylko zwiększenie stężania tlenu w powietrzu, ale także poprawa układu sercowo-naczyniowego. Regularne leczenie tlenem przedłuża życie, wpływa na jakość życia oraz poprawia stan emocjonalny i intelektualny. Terapia ta przez wiele osób, uznawana jest za jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które miały przewlekłą chorobę płuc, musiały liczyć na długie leczenie szpitalne.

Zabieg tlenoterapii składa się z kilku etapów. Jeśli mamy do czynienia z leczeniem przewlekłym wtedy terapia ta bardzo często stosowana jest w domu. Warto przy tym pamiętać, że tlen, a właściwie jego nadmiar może mieć również toksyczne działanie na człowieka. Dlatego zalecane jest stałe monitorowanie tlenoterapii. Zazwyczaj zaleca się stosowanie codziennie przez pewną część doby.

Tlen jest pierwiastkiem, który jest niezbędny do życia człowieka. Terapia tlenem pierwszy raz została wykorzystana w Japonii, później w USA po czym dotarła do Europy. Obecnie w każdym większym mieście Polski jest ona ogólnodostępna.

  1. Terapia tlenem to metoda lecznicza, która polega na zwiększeniu tlenu w powietrzu.
  2. Terapia ta zalecana jest szczególnie pacjentom, którzy cierpią na niewydolność oddechową.
  3. Tlen należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz odpowiednio dawkować.

Polecamy wejść na Oddychasz.pl