serce najważniejszy organ

Serce – jak o nie dbać

Serce to najważniejszy organ naszego organizmu. Pracuje praktycznie bez przerwy, pompując krew do każdego zakamarka naszego ciała.

serce najważniejszy organNiestety, choroby serca stały się w ostatnich latach problemem społecznym, choruje coraz więcej ludzi i niestety rośnie odsetek śmiertelności wśród takich osób. Ponadto, rehabilitacja po zawale może być długim procesem, dlatego warto o tym pamiętać i szanować swoje zdrowie na każdym kroku.
Jak dbać o serce, to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Jak sprawić aby nasza najważniejsza pompa pracowała bez problemów i „awarii”.

Najważniejsze w równaniu serce a zdrowie, jest zachowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety. Tłuste, niezdrowe, śmieciowe jedzenie, z dużą ilością soli to zabójstwo dla serca. Otłuszczone, z zatkanymi arteriami stopniowo zacznie zwalniać, niestety często kończy się śmiercią tak odżywiającej się osoby.
Jak dbać o serce, lekarze już znają odpowiedź. Odrzućmy wszystko w diecie co nam szkodzi, zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców, ograniczmy spożycie tłustego mięsa, wieprzowiny, zamieniając ją na zdrowsze ryby i drób. Nawet taki z pozoru drobiazg, jak to czym smarujemy pieczywo, ma niebagatelne znaczenie. Na rynku jest wiele zdrowych tłuszczów roślinnych z substancjami, które hamują wchłanianie szkodliwego cholesterolu, zastąpmy nimi masło czy też smakowity smalec ze skwarkami. Oczywiście pieczywo musimy zmienić na ciemne, rezygnując z pszennego.

Aby równanie serce a zdrowie zgadzało się do końca, ważny jest sam ruch. Nikt przecież nie każe nam od razu uprawiać wyczynowo sportu, można zacząć od codziennych spacerów na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływających na pracę serca.

Lekarz mówiąc nam jak dbać o serce z pewnością poinformuje nas o szkodliwości używek takich jak kawa, mocna herbata, a przede wszystkim palenie papierosów. Możemy przecież zastąpić kawę i czarna herbatę, naparami owocowymi czy coraz popularniejszą zieloną herbatą. Rzucenie palenia nie dość że zbilansuje nam wzór serce a zdrowie, to wpłynie też pozytywnie na inne narządy, przede wszystkim płuca, chroniąc nasz organizm przed ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *