zespół policystycznych jajników

Jakie są różnice między PCO a PCOS?

Jedna litera, a różnica znacząca – PCO i PCOS to dwa różne przypadki, które łatwo można pomylić chociażby przez bardzo podobną nazwę. Należy z tym bardzo uważać, ponieważ ta z pozoru niewinna pomyłka może skutkować poważnymi konsekwencjami w kwestii leczenia. Jak więc odróżnić PCO od PCOS?

Czym jest PCOS?

PCOS to Zespół Policystycznych Jajników. Jest jednym z najczęściej występujących u kobiet zaburzeń endokrynologicznych. PCOS zwykle ciężko na początku zdiagnozować, ponieważ wiąże się z nim wiele objawów. Najprościej je można skategoryzować jako zaburzenia owulacji (opóźniona i nieregularna miesiączka, słabe krwawienie, a nawet całkowity brak miesiączki) oraz nadmiar androgenów (trądzik i inne zmiany skórne, łysienie, przetłuszczanie włosów, a nawet hiperandrogenizm, czyli nadmierne owłosienie).

Oprócz tego PCOS powoduje problemy z płodnością (a także poronieniem) oraz otyłością (spowodowaną zaburzeniami z węglowodanami).

Czym jest PCO?

PCO natomiast jest Zespołem Policystycznego Jajnika. Jest on również zaburzeniem, ale związanym z pojawieniem się cyst (czyli torbieli) tylko na jednym jajniku. W PCOS natomiast torbiele występują na dwóch. Przyczyn powstawania torbieli może być wiele. Mogą to być problemy wynikające z genetyki, guzy wirylizujące jajnika lub nadnerczy, urazy, stany zapalne, infekcje, czy hiperprolaktynemia, a także zespołem i chorobą Cushinga.

Torbiele niekoniecznie mogą być bardzo widoczne i uciążliwe. Jeżeli są niewielkie, to zwykle są niewyczuwalne – wykryć je można np. poprzez badania USG. Jeśli jednak są większe, to kończy się to najczęściej bolesnością jajników, wzdęciami, częstym oddawaniem moczu, bólami głowy i brzucha oraz mdłościami.

Różnice między PCO a PCOS

Oprócz jednej litery w nazwie, PCOS i PCO ma wiele różnic. Są one o tyle ważne, że wymagają kompletne różnych metod leczenia. PCO na przykład nie jest chorobą – jest jednym z przypadków, które wpływają na funkcjonowanie jajników. PCOS natomiast to brak równowagi hormonalnej, która się klasyfikuje jako choroba. Dodatkowo PCOS ma więcej objawów, których konsekwencje mogą być długofalowe, np. wystąpienie cukrzycy, otyłością, choroby sercowo-naczyniowe czy problemy z ciążą. Kobiety z PCO nie są w tej grupie ryzyka.

dieta przy pcos

Zobacz też:

Maszyny do szycia