borówka amerykańska

Rozmnażanie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to krzew dorastający nawet 2 metrów, dobrze rosnący w Polsce i dający pyszne owoce bogate w zdrowe składniki. Jej rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej ogrodników próbuje ją sadzić i rozmnażać. Rozmnażanie tej rośliny bywa niełatwe i wymaga specjalnych warunków, dlatego warto zastanowić się nad wyborem metody, która daje największe szanse na powodzenie procesu.

Rozmnażanie przez sadzonki

Borówkę można rozmnażać przez sadzonki zielne i zdrewniałe. Sadzonki zielne pobiera się od końca czerwca do połowy lipca, wtedy, kiedy roślina rośnie intensywnie. Sadzonki o długości 8-12 cm, zawierające przynajmniej 2-4 liście, sadzi się do skrzynek zostawiając tylko 2 liście, które należy często zraszać. Warto przykryć je folią, by temperatura nie spadała poniżej 24 stopni Celsjusza. Proces ukorzeniania trwa 3-4 tygodnie, po tym czasie sadzonki hartuje się i przesadza do doniczek.

Zdrewniałe sadzonki pobiera się późną jesienią i na początku zimy z pędów z ostatniego przyrostu. Odcinki o długości 20-30 cm przetrzymuje się przez zimę w wilgotnym piasku lub od razu sadzi się w ziemi, żeby je ukorzenić jeśli zostaną pobrane w marcu lub kwietniu.

Rozmnażanie przez odkłady

Borówkę amerykańską można rozmnażać przez odkłady pionowe lub poziome. Ta zdecydowanie prostsza metoda polega na ukorzenianiu pędów nie oddzielając ich od rośliny matki.

Odkładanie pionowe jest inaczej zwane kopczykowaniem. Polega na przycięciu borówki do wysokości ok. 3 cm. Ten etap wykonuje się na wiosnę. Kiedy roślina dorośnie do 10-15 cm obsypuje się ją do połowy wysokości luźnym podłożem. Powtarza się ten zabieg tak, aby była przykryta do wysokości ok. 60 cm. Jesienią odsłania się ziemię i odcina ukorzenione pędy.

Odkładanie poziome polega na pozbawieniu liści i przygięciu do gruntu jednorocznego pędu, który zasypuje się ziemią. Pamiętając o podlewaniu i utrzymywaniu wilgoci można spodziewać się, że borówka ukorzeni się do jesieni. Taką roślinę oddziela się od matecznej części wiosną następnego roku.

uprawa borówki amerykańskiej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *