Rodzaje ściegów w owerloku

Każdy, kto zajmuje się szyciem trochę bardziej niż przeciętny człowiek, wie, jak owerloki potrafią być przydatne. Ułatwiają szyć niemalże każde tkaniny, o czym można się przekonać zaglądając do własnej szafy. Wybór jednak odpowiedniego ściegu może być kłopotliwy, ponieważ trochę ich jest, a każdy ma inne zastosowanie. Jakie istnieją ściegi w owerloku i do czego są przeznaczone? Krótki opis każdego z nich rozwieje Twoje wątpliwości!

ŚCIEG 4-NITKOWY

Zapewne większość Twoich ubrań (zwłaszcza dżinsy!) będzie właśnie tym ściegiem. Jest najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany ze wszystkich. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo mocny i trwały – może zszyć każdą warstwę i ją obrzucić. By otrzymać ścieg 4-nitkowy należy zamontować i nawlec obie igły i chwytacze. Sprawdzi się właściwie do każdego rodzaju materiału!

ŚCIEG 3-NITKOWY

W odróżnieniu od ściegu 4-nitkowego, do tego potrzebna jest nam tylko jedna igła. Nie jest też tak trwały jak 4-nitkowy, więc wykorzystywany jest najczęściej do profesjonalnego obrzucania krawędzi (nie mając konieczności zszywania warstw w tym samym czasie). Z powodu braku zszywania nie zaleca się korzystania z tego ściegu w miejscach, które są narażone na rozciągnięcia. Z kolei obrzucanie brzegów z materiałów grubych (jak do ściegu krytego) jest jak najbardziej wskazane.

ŚCIEG 5-NITKOWY

Rzadko można spotkać model domowego owerloka, który ma możliwość szycia aż pięcioma nićmi. 3 z nich obrzucają krawędzie, a kolejne 2 tworzą łańcuszek, które jest bardzo mocnym przeszyciem. Jego zaletą jest to, że jest niezawodny i każdy, kto raz z niego skorzystał nie chce już żadnego innego.

ŚCIEG 2-NITKOWY

Ten ścieg również jest nietypowy. Nie każdy owerlok posiada możliwość szycia 2 nićmi, ale jeśli jest w stanie to robić, można obrzucać nim grube materiały, jak koce. Nadaje się również do ozdobnych wykończeń, jak i lżejszych materiałów. Wiele koszulek sportowych jest obszyty właśnie tym ściegiem.

MEREŻKA

Nazywa się ten ścieg rolującym. Idealny do chust i apaszek, ale także do sukienek – jest to bardzo drobny, ozdobny ścieg, wykonany za pomocą 3 nici lub 2 (jeśli maszyna ma możliwość szycia ściegiem 2-nitkowym).

Artykuł powstał przy wsparciu: http://dlaszycia.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *