opakowania kartonowe

Jak przygotować kota do przeprowadzki?

Koty to urocze i ciekawe zwierzęta, ale przede wszystkim są samodzielne. Owa cecha ma swoje zalety, jak i wady. Główną jej wadą jest kiepskie radzenie sobie kotów z przeprowadzkami. Nie raz się słyszało historię o tym, jak kot uciekł i przebył kilkanaście kilometrów do starego domu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ koty nie lubią zmian – jak już się gdzieś osiedlą, to już wolą tam zostać. Jak więc przygotować naszego czworonoga do zmiany zamieszkania?

1 – Spędzaj z kotem dużo czasu

Jeszcze przed przeprowadzką, a już szczególnie w trakcie i po przeprowadzce, postaraj się spędzać ze swoim pupilem więcej czasu niż zwykle. Okaż mu dużo miłości czesząc go, przytulając czy bawiąc się z nim – wszystko, co sprawia mu przyjemność będzie jak najlepszym sposobem na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

2 – Niech nowy dom „przesiąknie” jego zapachem

Węch u kota jest bardzo czuły. Najlepiej czuje się tam, gdzie znajdują się jego zapachy. Wtedy wie, że jest u siebie. Nowy dom to kompletne inaczej pachnące miejsce – nie pachnie jak on, więc czuje się obco. Dlatego jeszcze zanim do niego wejdzie, dobrze jest zabrać wszystkie jego rzeczy i poukładać je po mieszkaniu. Mogą to być jego zabawki, kocyki, poduszki lub kojce – wszystko, co zawiera jego zapach. Wtedy jest większa szansa, że kotek poczuje się pewniej w nowym pomieszczeniu.

3 – Rozpyl kocie feromony po mieszkaniu

Popularną metodą na przyzwyczajenie kota do nowego miejsca jest opryskanie go feromonami. Należy to zrobić jeszcze przed przeprowadzką (jeśli ma się taką możliwość), nawet dwa tygodnie przed. Kot wtedy będzie czuł się pewniej i spokojniej.

4 – Zabezpiecz mieszkanie

Nowe mieszkanie to nowe tereny do zbadania. Żeby zapewnić kotu bezpieczeństwo, lepiej jest przejść się po każdym z pokoi i sprawdzić, czy nie ma nigdzie wystających gwoździ, kabli elektrycznych czy głębokich szczelin, w których mógłby się zaklinować. Balkony też warto zabezpieczyć, zwłaszcza, jeśli nie zna się za dobrze okolicy.

5 – Niech kot wejdzie do nowego domu ostatni

Podczas przeprowadzki niech kot spokojnie sobie poczeka w samochodzie. Lepiej jest najpierw wnieść wszystkie meble i dywany, a także jego rzeczy (np. kuwetę lub miski), a dopiero potem, do gotowego już mieszkania, pozwolić pupilkowi wejść. Wtedy będzie się czuł bardziej jak u siebie, ponieważ wszystkie znane mu przedmioty będą już stały.

6 – Zapewnij mu kryjówkę

Twój kot na pewno będzie potrzebował czasu na dokładne zasymilowanie się w nowym domu. Pomóc może w tym kryjówka, która będzie jego „oazą spokoju”. Popularne do tego są opakowania kartonowe, które koty uwielbiają. Jeżeli wybierze jednak coś innego, to nie szkodzi –  pod żadnym pozorem nie próbujemy go stamtąd wydostać!

7 – Zapewnij mu rutynę

Jeśli miał ustalone godziny karmienia i zabawy w starym domu, to jak najbardziej należy się ich ciągle trzymać w nowym. To samo dotyczy ustawienia misek i kuwety – nie próbuj przesuwać ich z miejsca na miejsce; jak już je postawiłeś pod ścianą w kuchni, to niech już tam leżą.

opakowania kartonowe

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *