projektor

Projektor w domu – czy warto?

Telewizor w domu to dzisiaj niemal obowiązek. Musi być przynajmniej jeden, najlepiej w salonie. Obecnie jest dużo modeli o naprawdę sporych przekątnych, które idealnie się nadają na powieszenie na ścianie. Czy tradycyjne ekrany są jednak jedyną opcją? No właśnie nie. Dla osób, które bardzo sobie cenią najwyższą jakość doświadczenia podczas oglądania filmu, powinni pomyśleć nad alternatywą w postaci projektora. Czy faktycznie jest taki świetny? Poznaj zalety i wady posiadania projektora w domu!

DLA KOGO?

Kto powinien się zastanowić nad kupnem projektora? Przede wszystkim kinomaniacy, którzy lubią przeżywać podobne uczucia, jak podczas seansu w prawdziwym kinie. Projektor jest bardzo dobrym uzupełnieniem kina domowego – można uzyskać obraz większy niż nawet 50 cali! Do codziennego użytkowania jednak się nie nadaje, ze względu na wytrzymałość lampy. Dlatego zaleca się go jako nośnik podczas okazjonalnych wieczorów filmowych w gronie rodziny i znajomych.

ZALETY PROJEKTORA

Główną zaletą projektora jest regulacja obrazu. Podczas kupna telewizora trzeba dostosować jego rozmiar do warunków panujących w domu. Do projektora potrzebna jest pusta ściana, w każdej szerokości i wysokości. Oczywiście najlepsza będzie jak największa ściana i jak największa odległość projektora od niej – wszystko to pozwoli na niesamowite efekty i doświadczenia podczas oglądania najbardziej emocjonującego filmu. Do wyświetlenia obrazu w jakości HD, w rozmiarze 50 calowego ekranu wystarczy jednak zaledwie 1-2 metry odległości między projektorem a ścianą.

Projektor nie zajmuje dużo miejsca i jest stosunkowo lekki (3 kilogramy), a w porównaniu z telewizorem nawet bardzo. Wielkością i kształtem dorównuje konsolom, więc nie jest trudno o przenoszenie go do innego pokoju czy domu (np. do znajomych). Łatwo go również schować, gdy się przestaje go używać. Dzięki swojej mobilności można go bez problemu również czyścić.

WADY PROJEKTORA

Oczywiście nic na tym świecie nie jest idealne. Nawet niewinny projektor nie ustrzeże się od wad. Jedną z nich jest głośność pracy. Hałas nie jest bardzo uciążliwy, ale już to, że jest może zniechęcić tych o bardziej wrażliwym słuchu. Dodatkowo lampa podczas działania nagrzewa się, więc trzeba dbać o jej ochłodzenie. Poziom hałasu samego sprzętu z chłodziarką przypomina ten, który wywołuje komputer stacjonarny i konsola, więc jeśli nawet taki dźwięk komuś przeszkadza, to raczej powinien się zastanowić dwa razy nad kupnem projektora.

Projektor nie należy również do najwytrzymalszych sprzętów. A dokładniej to lampa traci z czasem swoją moc. Jej żywotność w standardowych modelach trwa do 4000 godzin. Oczywiście jeśli nie korzysta się z projektora non stop i nie ogląda programów przez 6 godzin dziennie, to nie ma się specjalnie czym martwić. W innym wypadku już po pół roku lampa nadaje się do wymiany. A nie jest to tani wydatek – taka wymiana może kosztować nawet 1000 złotych!

Zakup projektora powinny uwzględnić przede wszystkim osoby, które cenią sobie dobre wrażenia podczas seansu. W innym wypadku może się to skończyć kurzeniem się sprzętu w szafie. To nie jest zakup lekkomyślny, impulsywny – trzeba się dobrze nad tym zastanowić i przedyskutować z innymi domownikami, kto ma jakie oczekiwania. Gdy jest się jednak pewnym i zdecydowanym, to jest to naprawdę dobra inwestycja!

Artykuł powstał dzięki uprzejmości http://www.digital24.pl