zniszczone zęby

Co powoduje zniszczenie zębów?

Zniszczone zęby to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny i utrudniający nam codzienne życie. W związku z tym tak ważne jest odpowiednie dbanie o nie i regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, co warto mieć na uwadze. Niepozorna próchnica jest w stanie nie tylko doprowadzić do utraty uzębienia, ale przyczynić się do powstania znacznie poważniejszych schorzeń. Tak naprawdę to jest wiele czynników przyczyniających się do erozji szkliwa. Co zatem je niszczy?

Co przyczynia się do niszczenia szkliwa naszych zębów?

Chociaż nasze zęby są niezwykle twarde i powinny znajdować się w naszej jamie ustnej aż do śmierci, to jednak coraz więcej osób traci je przedwcześnie. Prawda jest taka, że niestety sami przyczyniamy się do utraty uzębienia. Jak to możliwe? Na erozję szkliwa wpływ ma nie tylko niewłaściwa higiena zębów, ale również źle zbilansowana dieta i nawet stres. Należy pamiętać o tym, że nasze zęby stale są narażone na ataki baterii próchnicotwórczych, działanie kwasów i zasad, słodkich napojów, gorących i zimnych substancji. Wszystko to nie jest obojętne dla szkliwa i wpływa na jego strukturę. Nieleczona próchnica, zwiększona ścieralność szkliwa i nadwrażliwość zębów to prosta droga do ich zniszczenia. Nasze szkliwo osłabiają napoje gazowane, szczególnie te słodzone, które zmieniają pH w jamie ustnej, tworząc korzystne warunki do rozwoju próchnicy – kwasotwórczych baterii. Osłabiająco działa także mycie zębów od razu po zjedzeniu kwaśnych produktów/napojów.

Nieprawidłowe oczyszczanie zębów przyczynia się do odkładania się w ich zakamarkach resztek pokarmowych, które z kolei stanowią pożywkę dla chorobotwórczych bakterii. Jeśli borykamy się z suchością w jamie ustnej czy też z niską produkcją śliny, to nasze szkliwo jest bardziej podatne na kwasową erozję. Słabe szkliwo mają także osoby z refluksem żołądka i ciepiące na zgagę, gdyż wówczas jama ustna jest stale narażona na działanie kwasów żołądkowych niszczących szkliwo. Agresywne mycie zębów także przyczynia się do osłabienia szkliwa. Podobnie jak zgrzytanie zębami.

Spodobał Ci się ten wpis? Artykuł ten został napisany przy współpracy z firmą stomatologiapanczyk.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wyżej wymienionej stronie www.