podłogi drewniane

Lakier czy olej – czym pielęgnować podłogę drewnianą

Podłogi drewniane są równie częstym wyborem podczas aranżacji domu, jak podłogi laminowane. Naturalne, antyalergiczne deski podłogowe, dzięki którym jest cieplej w domowym zaciszu wymagają jednak wyjątkowej ochrony przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Do wykańczania podłóg drewnianych stosuje się przede wszystkim lakier oraz olej. Który z nich jest lepszy?

PODŁOGI DREWNIANE

Podłogi drewniane są chyba najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących znakomitego materiału na wykończeniu swojego domu. Wszystko ma swoje zalety i wady. Dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj wykończenia będzie bardziej odpowiedni.

LAKIER

Lakier jest powszechniejszy, jeśli chodzi o pielęgnację podłogi drewnianej. Wielu podoba się, jak deski są lśniące, ponieważ sprawiają wrażenie czystszych i nowych. Ale lakier nie musi być tylko błyszczący – istnieje wiele rodzajów lakieru, które mają różne stopnie nabłyszczania. Można znaleźć lakier matowy, półmatowy, półpołyskowy i oczywiście połyskowy. Dzięki lakierowi można uwydatnić kolor drewna i usłojenia, a nawet całkowicie go zmienić!

Lakierowana podłoga drewniana to dobra opcja dla osób, którzy nie chcą się napocić i wydać za dużo na jej konserwację. Renowacja (czyli ponowne lakierowanie) odbywa się raz na kilka lat. Jest ona jednak dość wrażliwa na drobne elementy (jak piasek) i podatna na zarysowania. Mycie takiej podłogi wymaga niewielkiej ilości wody i użycia specjalnych na ten typ podłogi środków, które nie mają w składzie tłuszczu.

OLEJ

Przy kupowaniu oleju na podłogę drewnianą należy zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją różne jego rodzaje, zależnie od tego, jak są wytrzymałe na ścieranie. Dlatego zaleca się, aby dokładnie sprawdzić, jaki będzie najlepszy do danego pomieszczenia. Zależy to od częstotliwości użytkowania i natężenia ruchu.

Na olejowanej desce podłogowej nie widać tak bardzo zarysowań. Jest również mniej śliska i antystatyczna. Drewno wydaje się bardziej naturalne niż lakierowane, a pielęgnować można go miejscowo (z lakierowaną tak się nie da, ponieważ odznaczenia kolorystyczne będą zbyt widoczne). Olejowaną podłogę myje się zimną wodą bądź środkami, które delikatnie natłuszczają powierzchnię. Osobom leniwym nie poleca się tego rodzaju wykańczania, ponieważ podłoga wymaga wtedy regularnego olejowania.

PIELĘGNACJA PODŁÓG DREWNIANYCH

Musimy pamiętać, że nie ważne jak ale musimy sumiennie konserwować podłogi drewniane. Pielęgnacja podłóg drewnianych to obowiązek każdej osoby oczekującej pięknej i trwałej podłogi. Śpieszmy się dbać o podłogi – tak szybko się rozchodzą…