deweloper 3

Ogród przy szeregowcu – jak go urządzić?

Mieszkanie w szeregowcu ma wiele zalet, ale jest też wyzwaniem, głównie pod względem aranżacji – trzeba go urządzić tak, by odpowiadał naszym gustom, był funkcjonalny, a przede wszystkim nie przytłaczał ilością mebli i ozdób. To samo tyczy się ogrodu – nie jest tak duży, jak w zwykłych domach, więc trzeba się naprawdę zastanowić i dobrze przemyśleć, co ma się w nim znaleźć, jednocześnie spełniając nasze wymagania. Jak urządzić ogród przy szeregowcu tak, by być z niego zadowolonym? Przedstawiamy poniżej kilka rad, na co zwrócić uwagę przy jego aranżacji.

Ochrona przed ciekawskim wzrokiem

Ogród ma być miejscem, do którego idziemy się zrelaksować, ale też dobrze się bawić. Ważna jest przy tym dyskrecja i intymność, co mieszkanie w szeregowcu może to utrudnić. Sąsiedzi są dosłownie obok nas, dlatego pierwszą rzeczą, o jaką można zadbać, to odpowiednia izolacja przeciw potencjalnym podglądaczom.

dom 3Dobrym rozwiązaniem mogą być żywopłoty – mogą to być wysoko rosnące drzewa, pnącza, czy specjalne do tego krzewy. Należy jednak zachować przy tym umiar, żeby ogrodu nie pomniejszyć jeszcze bardziej. Warto też pomyśleć na przykład o donicach – nie muszą być od razu pionowo stojące, ale bardziej poziome, w które też można coś posadzić.

Wybór kształtów i rozmiarów jest ogromny, dlatego polecamy, by się zastanowić, jakie będą odpowiednie do naszego ogrodu. Jeśli stawiamy na oryginalność i nowoczesność, ciekawą opcją będzie wykorzystanie donic do stworzenia kanapy, albo nawet mini oczka wodnego. Liczba pomysłów jest nieograniczona.

Dostosuj ogród do swoich potrzeb

Twój ogród ma być małą działką z grządkami, miejscem spotkań towarzyskich, czy placem zabaw dla dzieci? A może wszystkim po trochu? Zadanie nie łatwe, ale da się coś z tym zrobić.  Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

deweloper 65

Dla dzieci dobrze jest zrobić specjalny dla nich kącik – gdy są małe kupić (lub zrobić!) plac zabaw, a część trawnika zamienić na piaskownicę (lub specjalną nawierzchnię do tego przeznaczoną), na której będzie on stał. Gdy ma się większe pociechy, dobrą alternatywą jest kupno trampoliny – każdy, niezależnie od wieku, na pewno będzie się świetnie na niej bawił.

Na spotkania towarzyskie najlepszym rozwiązaniem będzie fajnie urządzony taras, najlepiej jak największy. Wiecznie popularne są duże huśtawki, które są świetnym zastąpieniem ławki czy sofy, ale kanapa z mniejszymi fotelami albo pufami też się sprawdzają. Wszystko ma być tak urządzone, by każdemu pasowało.

Ogród to Twoja wizytówka

Zalecamy, by urządzić swój ogród tak, by razem z wystrojem domu tworzył spójną całość. Szczególnie w przypadku urządzania tarasu, np. jeśli będzie miał podłogę i meble w takim samym, albo jak najbardziej podobnym  stylu, dom będzie wydawał się większy i przestrzenny. W szeregowcach najlepiej sprawdza się prostota; zbędne elementy lub ich krzykliwość może przytłaczać, a nawet jeszcze bardziej wszystko pomniejszać.

Nic w pośpiechu i nic na siłę – należy dobrze zbadać teren, ocenić, na co możemy sobie pozwolić, a w razie wątpliwości poprosić specjalistę. W końcu chodzi o to, by poczuć się jak w domu! Jeśli szukasz dobrego miejsca na ogród polecamy Koninko

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *