przepisy

Odzież ochronna w branży gastronomicznej

Odzież ochronna stosowana jest w wielu zawodach. O ile w przypadku budowlańców czy mechaników fakt ten nikogo nie dziwi, o tyle w przypadku pracowników służby zdrowia lub gastronomi, może już kogoś zaskoczyć. A okazuje się, że w branży gastronomicznej obowiązują jedne z najsurowszych zasad i wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, bowiem nieprzestrzeganie nawet najmniejszych zasad, może skutkować poważnymi konsekwencjami dla pracowników, jak i konsumentów. Jednym z najważniejszych wymogów BHP dla gastronomii jest konieczność stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej.

Odzież robocza o odzież ochronna

Odzież ochronna stosowana jest często jako synonim odzieży roboczej. Jednak różnica, przynajmniej z formalnego punktu widzenia, polega na tym, że odzież robocza nie wymaga żadnego certyfikowania, zaś odzież ochronna już tak, by mogła być dopuszczona do użytku.

Z praktycznego punktu widzenia, zadaniem odzieży ochronnej jak i roboczej, jest zabezpieczanie pracownika przed czynnikami zagrażającymi jego zdrowiu, a także wszelkimi uszkodzeniami noszonych przez niego ubrań.  Poza tym, coraz częściej odzież taka pełni też funkcję reklamową – informuje o tym, jaką branżę czy też firmę reprezentuje noszący ją pracownik.

Odzież ochronna w branży gastronomicznej – wczoraj i dziś

Odzież ochronna w gastronomii należy do szczególnego rodzaju odzieży roboczej, pod względem wyglądu, funkcjonalności i znaczenia. Wynika to z faktu, iż wzory odzieży gastronomicznej zaliczane są do najstarszych spośród wszystkich rodzajów odzieży roboczej.

Współcześnie używane czepki, fartuchy czy zapaski kelnerskie wywodzą się jeszcze z czasów, gdy ta grupa zawodowa dopiero się kształtowała. Przykładowo, pierwsze zapaski nosili już dawni karczmarze, co z kolei było zapożyczone od stroju gospodyń wiejskich – nosiły je zarówno do pracy, jak i odświętnie. Wersje odświętne były często bogato zdobione.

Ciekawą historię mają też kucharskie czepki, które funkcjonowały na szlacheckich dworach w całej Europy i noszone były bardziej ze względów reprezentacyjnych, informując o statusie danej osoby, niż ze względów roboczych czy estetycznych.

Obecna odzież robocza, choć zachowała swój pierwotny kształt, to została jednak udoskonalona jej jakość, jak i funkcjonalność. Nowoczesne fartuchy, zapaski i nakrycia głowy doskonale chronią pracowników gastronomii, a przy okazji stanowią również cenny nośnik przekazu marketingowego. 

Odzież ochronna w gastronomii – podstawowe elementy

Podstawowy zdaniem odzieży ochronnej w gastronomii jest zapewnianie bezpieczeństwa i higieny, zarówno dla pracownika jak i żywności. Wśród jej najważniejszych elementów należy wymienić:

  • Różnego rodzaju fartuchy, bluzy i spodnie dla kucharzy – powinny być plamoodporne. Ze względów bezpieczeństwa część elementów odzieży dla gastronomii powinna być wyposażona w długi rękaw i długie nogawki.
  • Odpowiednie obuwie z podeszwą antypoślizgową – do pracy w kuchni wskazane są zarówno wysokie gumowe kalosze, które ochronią stopy w razie ryzyka oblania ich wrzątkiem, ale też przewiewne klapki, chroniące jedynie przód stopy i zapewniające swobodę przy pracy w wysokich temperaturach.
  • Rękawice jednorazowego użytku – stanowią bezpośrednią barierę pomiędzy skórą człowieka a żywnością.
  • Dodatkowe elementy ochronne, np. czepki, chusty – chronią przed wpadaniem włosów do przygotowywanych potraw.

Artykuł ten został napisany współpracując z z firmą Dabo. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wyżej wymienionej stronie.