dentysta dziecięcy poznań

Jak uzyskać odszkodowania za błędy medyczne?

Jak uzyskać odszkodowania za błędy medyczne?

Błędy zdarzają się każdemu z nas. Są jednak takie sytuacje, w których błędy są niedopuszczalne, a ich popełnienie może skutkować wieloma niekorzystnymi konsekwencjami. Coraz częściej mówi się niestety o błędach popełnianych przez lekarzy, za które swoim zdrowiem, czasem, pieniędzmi, a nawet życiem, płacić muszą pacjenci. Na szczęście istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowania za błędy medyczne. Procedura nie jest najprostsza, nie ma też nigdy pewności, jak dana sprawa zostanie rozpatrzona, jednak warto spróbować, zarówno dla dobra swojego, jak i innych pacjentów, którzy poddadzą się leczeniu u danego lekarza.

Dobra kancelaria odnośnie odszkodowań za błędy lekarskie, medyczne to : bemwspolnicy.pl/prawo-medyczne

W jakich sytuacjach mówimy o błędzie lekarskim?

błędy medyczneNie wszystko, co uważamy za błąd lekarski, faktycznie nim jest. W terminologii medycznej i prawniczej mówi się zasadniczo o trzech sytuacjach, które nazwać można postępowaniem niezgodnym z zasadami sztuki medycznej. Lekarz może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w przypadku zaniechania leczenia, podjęcia leczenia, do którego nie jest uprawniony lub wdrożenia niewłaściwych procedur medycznych. Właśnie te ostatnie nazywane są błędem lekarskim, choć potocznie wszystkie te sytuacje mogą być określane w ten właśnie sposób.

Jakie kroki podjąć jako pierwsze?

Przy wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia działają Sekcje ds Skarg i Wniosków. To właśnie tam powinniśmy udać się w pierwszej kolejności. NFZ ma możliwość nie tylko kontroli danej placówki, ale także nałożenia stosownej kary finansowej. Nie zawsze jednak NFZ będzie mogło czy chciało rozstrzygnąć sprawę na naszą korzyść. Gdy tak się nie stanie, warto udać się do Rzecznika Praw Pacjenta.

Co warto wiedzieć o postępowaniu sądowym?

O ile nie zostanie podjęta decyzja o ugodzie, następnym krokiem jest postępowanie sądowe. Należy pamiętać, że zawsze po stronie tego, który kieruje sprawę do sądu jest wniesienie opłaty, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Kwota tego ostatniego zaś decyduje o tym, do którego sądu sprawa powędruje. Jeśli mówimy o wartości powyżej 75 tys. złotych, musimy udać się do sądu okręgowego, natomiast niższa kwota będzie rozpatrywana w sądzie rejonowym.

Możliwość prostszej procedury

Powyższa droga ubiegania się o odszkodowania za błędy lekarskie może ulec uproszczeniu. Od niedawna działa bowiem w Polsce specjalna komisja, która zajmuje się badaniem przypadków błędów medycznych. Aby skorzystać z usług takiej komisji należy złożyć specjalny wniosek oraz wnieść za niego opłatę. Prócz danych osobowych oraz danych szpitala lub lekarza, wniosek taki powinien zawierać również wskazanie błędu lekarskiego oraz proponowane zadośćuczynienie.

Zawsze pamiętać należy, że bez względu na to czy sprawę skierujemy do sądu czy do specjalnej komisji, konieczne będzie zebranie jak najbardziej obszernej dokumentacji medycznej, dotyczącej leczenia, przeprowadzonych zabiegów oraz użytych środków. Warto zadbać o swoje prawa, ponieważ im więcej tego typu spraw zostanie rozpatrzonych na korzyść pacjenta, tym częściej lekarze będą wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i sumiennie.

Źródła:

http://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-pacjenta/287274,Jak-ubiegac-sie-o-odszkodowanie-za-blad-lekarza.html

http://odszkodowaniazabledymedyczne.pl/

http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,odszkodowania-medyczne—bledy-musza-kosztowac,artykul,1688027.html