wycieczka szlak piastowski

O Szlaku Piastowskim słów kilka

Już trzy pierwsze historyczne miejsca, które zwiedzamy na trasie Szlaku Piastowskiego świadczą o tym, że to tu zaczęła się Polska. W Wielkopolsce znajdują się korzenie państwa polskiego. Te miejsca to Poznań, Ostrów Lednicki i Gniezno – wszystkie związane początkami państwa polskiego. To właśnie tutaj w drugiej połowie X w. istniały wczesnopiastowskie grody w których rezydowali pierwsi władcy Mieszko I i Bolesław Chrobry. Gdy oglądamy misę chrzcielną w poznańskiej katedrze albo relikty pałacu na Ostrowie Lednickim uświadamiamy sobie, że to kolebka państwa polskiego.

Poznań – dom pierwszego biskupa

W Poznaniu powstała pierwsza katedra na ziemiach polskich w której rezydował pierwszy polski biskup Jordan. Na wyspie Ostrów Lednicki (między Poznaniem a Gnieznem) znajduje się pałac pierwszych władców polski gdzie chrzczono elitę ówczesnego państwa. A w Gnieźnie spoczął pierwszy święty na ziemiach polskich Wojciech oraz koronowano Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Jednak Szlak Piastowski to nie tylko obiekty z czasów Piastów ale także zabytki starsze jak zrekonstruowana osada w Biskupinie (kultura łużycka 738 p.n.e) czy Kruszwica ze słynną wieżą Popiela a także Strzelno ze słynnymi kolumnami cnót i przywar. W ostatnich latach do Szlaku Piastowskiego dołączono także takie miejscowości jak Konin, Kalisz, Lubin na południu, Łekno i Wągrowiec na północy oraz Włocławek na wschodzie.

Wycieczki Szlakiem Piastowskim

Początki Szlaku Piastowskiego sięgają lat 60 XX w. Wycieczki „Szlakiem Piastowskim” odbywały się we wczesnych latach 60. Obchody tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r. przyczyniły się popularyzacji szlaku a dalszy rozwój turystyki nastąpił w latach siedemdziesiątych. W 1976 r. rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję zagospodarowania turystycznego odcinka z Poznania do Gniezna. Stawiano zabytkowe wiatraki, drewniane rzeźby, wiaty przystankowe i drogowskazy o charakterze piastowskim. Większość z nich stoi do dziś.

Zapraszam wszystkich na moją autorską wyprawę: „Wycieczka Szlak Piastowski” gdzie można dotknąć miejsc początków państwa polskiego. Tu wszystko się zaczęło…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *