badania psychologiczne

Kiedy należy poradzić się psychologa?

W życiu każdego człowieka są momenty lepsze i gorsze. Niestety, te drugie mogą bardzo mocno odcisnąć się na ludzkiej psychice i zostawić na niej trwały ślad. A przecież nie jest tajemnicą, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne. Dlatego nie należy ignorować żadnych symptomów czy dolegliwości i nie wahać się skorzystać z pomocy specjalistów.

DEPRESJA – CHOROBA CYWILIZACYJNA XXI WIEKU

Depresja, która jeszcze niedawno była mało znaną przypadłością, bardziej uważaną za medyczny mit i fanaberię, dziś jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób. Mówi się nawet o epidemii, gdyż jej ofiarami stają się nawet dzieci i osoby bardzo młode. Najczęstszą przyczyną postępowania i rozwoju choroby jest bagatelizowanie jej symptomów, które są w większości przypadków charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. A trzeba pamiętać, że wiele przypadków depresji kończyło się śmiercią, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno jej ignorować.

KIEDY NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ ZE SPECJALISTĄ?

Natychmiastowy kontakt ze specjalistą powinien nastąpić, jeżeli dana jednostka od dłuższego czasu jest pozbawiona witalności, energii i siły do życia. Zaniedbuje siebie samą, najbliższych i swe dotychczasowe obowiązki. Unika kontaktu z innymi, izoluje się od świata, odmawia wychodzenia z domu, a nawet wstawania z łóżka, a do tego nie wykazuje żadnych pozytywnych emocji; jest permanentnie smutna i przybita.

DIAGNOZA I LECZENIE

Po pomoc należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, psychologa lub psychiatry. Do dyspozycji chorych są również darmowe i anonimowe infolinie, pod którymi można otrzymać wszelkie niezbędne informacje oraz wsparcie i pomoc osób doskonale znających problem depresji. Dobry psycholog lub lekarz nie będzie potrzebował wiele, by postawić diagnozę – depresja jest łatwo wykrywalną dolegliwością. Czasem wystarczą tylko proste badania psychologiczne, a nawet rozmowa i wywiad z pacjentem i jego bliskimi. Leczenie polega na skierowaniu chorego na terapię i przepisanie mu odpowiednich medykamentów, które poprawią stan psychiczny. Na szczęście depresja to choroba, którą da się pokonać – wiele osób z niej wychodzi i wraca do normalnego, szczęśliwego życia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *