diagnostyka serca

Co może świadczyć o chorobie serca i jakie wykonuje się w związku z tym badania?

Zdarza się tak, że serce zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, co wiąże się z mniej lub bardziej przykrymi konsekwencjami. Do najczęstszych chorób serca zalicza się ostrą lub przewlekłą niewydolność serca, kardiomiopatie pierwotne lub wtórne zaburzenia rytmu serca, wady serca wrodzone oraz zapalenia mięśnia sercowego. Po czym poznać, że serce nie pracuje właściwie i konieczne jest zgłoszenie się do lekarza?

Diagnostyka serca w przypadku pojawienia się niepokojących objawów

Do charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o chorobie serca, zalicza się duszność, zmęczenie, omdlenia, kołatanie serca, obrzęki, zasinienie skory i ból w klatce piersiowej. Po zaobserwowaniu u siebie któregoś z tych symptomów, należy jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską. W przypadku osób po czterdziestym roku życia zaleca się wręcz odwiedzanie kardiologa każdego roku. Podczas wizyty lekarz osłuchuje serce za pomocą stetoskopu i sprawdza również tętno. Ponadto kardiolog może wypisać skierowanie na EKG, jeśli będzie podejrzewać chorobę wieńcową. Z kolei zaawansowanie choroby wieńcowej i wydolności serca określa EKG wysiłkowe. Sprawdzić kondycję serca można za pomocą badania holterowskiego. Z kolei strukturę mięśnia serca i naczyń krwionośnych ocenić można za pomocą rezonansu magnetycznego. W celu znalezienia miejsc niedokrwionych i zmian patologicznych w tkance, sięga się po scyntygrafię. Jeśli zaś w rodzinie ktoś zmagał się już z chorobą serca przed ukończeniem czterdziestego roku życia, kardiolog może zlecić wykonanie badań genetycznych.

Co może przyczynić się do wystąpienia zawału serca?

Skutkiem chorób serca może być nawet zawał, dlatego też nie można bagatelizować niepokojących objawów. Z pewnością warto zastanowić się nad swoim stylem życia i świadomie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Co może być jego przyczyną? Osoby znajdujące się w grupie zwiększonego ryzyka zawałem serca, mają wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi i depresję, palą papierosy, dużo się stresują, nadużywają alkoholu, są obciążone dziedzicznie, mało się ruszają, są otyłe, ukończyły pięćdziesiąty rok życia.