okno na świat

Motyw okna w kinematografii

Okno według fachowej nomenklatury to otwór w ścianie lub dachu budynku, który daje możliwość oświetlenia i cyrkulacji powietrza wewnątrz oraz ujrzenia elementów zewnętrznych. Ogólniej mówiąc to po prostu oprawiona w ramę szyba, która wypełnia powyższy otwór. Znaczenie okna jest jednak w kulturze o wiele szersze niż to opisane powyżej.

Okno na podwórze

Film Okno na podwórze w reżyserii Alfreda Hitchcocka opowiada o historii pewnego fotografa, który przez wypadek przykuty jest do wózka inwalidzkiego. Podczas rekonwalescencji  obserwuje z nudów przez okno swoich sąsiadów. W trakcie swoich obserwacji zaczyna nabierać przekonania, że jeden z sąsiadów mógł dopuścić się zbrodni. Hitchcock wszystkie sceny ukazujące na podwórzu uwidaczniał jedynie z perspektywy okna mieszkania głównego bohatera. Takie rygorystyczne założenie nadało temu obrazowi niezwykły wydźwięk. Film okazał się wielki sukcesem z prostego psychologicznego aspektu – każdy z nas jest po trosze podglądaczem.

Sekretne okno

Głównym bohaterem tego filmu jest pisarz, który po rozwodzie z żoną dla własnego spokoju przeprowadza się do domku nad  jeziorem. Błogostan zakłóca mu jednak pewien przybysz, który oskarża go o plagiat powieści. Zaskoczony pisarz dostaje ultimatum, które początkowo lekceważy co doprowadza go do śmiertelnego niebezpieczeństwa. W filmie tym najbardziej urzeka droga bohatera jaką musi przebyć aby przedostać się na drugą stronę własnego odbicia. Samo okno, które było tylko elementem dekoracyjnym staje się najważniejszym elementem w jego zagrożonej egzystencji.

Portugalskie okna

Pewna kobieta żyje sobie spokojnie i statecznie. Ma normalną rodzinę a jej życie nie wyróżnia się zbytnio. Jej codziennym relaksem jest wypalanie papierosa w oknie obserwując starszego sąsiada, którego życie chyli się już ku końcowi. W tych chwilach kobieta myśli o swoich niezrealizowanych marzeniach i niewykorzystanych szansach i możliwościach jakie posiadała. Pewnego dnia spotyka owego starca, który przekonuje ją, że warto walczyć o realizacje swoich wcześniejszych dążeń. Jest to dzieło, które w tym beznadziejnym świecie wzbudza najszlachetniejsze z uczuć – wzruszenie.

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Motyw okna w kinematografii wiąże się raczej z nostalgicznymi emocjami. Felix Herngren stworzył brawurową farsę historyczną, której bohaterem jest stuletni mężczyzna, który ucieka z domu starców w swoje urodziny. Film pokazuje to, że nigdy nie jest za późno na nowy start w życiu. Specyficzny skandynawski humor i ciekawa fabuła tworzą z tego obrazu doskonałą komedię, która posiada wartościowe przesłanie.

Tekst został napisany przy współpracy z http://domatus.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *