statywy do aparatów

Jaki statyw do aparatu?

Z całą pewnością można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup statywu fotograficznego. To, na jaki model ostatecznie padnie wybór, zależy od wielu czynników typu rodzaj aparatu czy też indywidualne wymagania przyszłego użytkownika. Początkujący zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważnym narzędziem fotograficznym jest statyw, gdyż to właśnie ten niepozorny gadżet daje sporo nowych możliwości fotografowi. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując statyw fotograficzny?

Fotografia z prawdziwego zdarzenia

W niektórych przypadkach statywy są wręcz niezbędne do wykonania nieprzeciętnego zdjęcia. Jak najbardziej przydają się one podczas fotografowania nocnego, w przypadku malowania światłem i fotografii produktowej. Są one nieocenione także przy fotografowaniu architektury i krajobrazu oraz podczas filmowania. Dobrej jakości statyw to tak naprawdę niezbędne wyposażenie każdego fotografa. Podczas kupowania statywu, należy zwrócić uwagę między innymi na wysokość urządzenia, jego wagę i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Inny model będzie wymagany w przypadku ciężkiej lustrzanki a lekkiego kompaktu. Bardzo ważne jest także to, gdzie najczęściej będzie używany statyw – czy w studio fotograficznym czy też może w plenerze? Pierwszym krokiem jest więc określenie swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Na jaki typ statywu się zdecydować?

Najprostszym i najmniejszym statywem jest model stołowy. Przymocowany na nim aparat można ustawić na stole, szafce czy tez innym miejscu znajdującym się na pewnej wysokości od ziemi. Statywy stołowe mają prostą konstrukcję i niektóre modele umożliwiają nawet regulację długości nóżek. Kolejnym typem statywu jest model amatorski. Zwykle jest on wykonany z aluminium lub z tworzywa sztucznego. Można na nim przymocować aparat na wysokości około jednego metra. Wyróżnia się niewielką wagą i całkowitą wysokością po złożeniu około 30 cm. Sprawdzą się zarówno w przypadku aparatów kompaktowych, jak i niedużych lustrzanek. Bezproblemowo można spakować tego rodzaju stawy do plecaka. Niestety statywy amatorskie nie są zbyt stabilne i możliwe jest odchylanie nóżek tylko pod jednym kątem.

Są jeszcze statywy półprofesjonalne i profesjonalne. Te pierwsze polecane są w przypadku zaawansowanych aparatów kompaktowych, jak i amatorskich i półprofesjonalnych lustrzanek. Są one bardziej stabilne, ale też większe i cięższe. Statyw profesjonalny zaś jest wysoki i może udźwignąć sprzęt o wadze nawet do dwudziestu kilogramów.