aparat i karty pamięci

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

Zakup aparatu fotograficznego to nie wszystko. Bez dodatkowej karty pamięci nie zrobisz wiele zdjęć. Przy wyborze takiej karty nie można być jednak lekkomyślnym – od tego, jaki jej rodzaj wybierzesz, zależy bardzo wiele czynników. Nawet profesjonaliści muszą się porządnie nad tym zastanowić, więc to nie jest wcale takie dziwne. Jaką kartę pamięci wybrać, żeby nie popełnić dość kosztownego błędu? Zapraszamy do lektury.

RODZAJE KART PAMIĘCI

Istnieje bardzo dużo rodzajów kart pamięci. Nie trzeba jednak się aż tak tym martwić, bowiem najpopularniejszymi z nich są tylko dwa rodzaje – są to karty SD/SDHC/SDXC (głównie do aparatów cyfrowych) i karty CF, które służą bardziej zaawansowanym lustrzankom. Na temat reszty rodzajów kart pamięci można, a nawet warto poczytać w internecie, tak dla ogólnej wiedzy.

JAKIE SĄ TWOJE PLANY?

Przed wyborem jakiekolwiek karty należy się zastanowić, do czego będzie Ci ona potrzebna i co będziesz na niej zapisywał. Czy tylko zdjęcia? A jak tak, to ile? Czy może również masz w planach kręcenie filmów w jakości HD (jeśli masz lustrzankę cyfrową)? Możliwości jest kilka i od tego zależy, jak dużą pojemność powinna mieć Twoja karta.

Natomiast to, jakiego rodzaju musi ona być, zależy od modelu aparatu. Można spokojnie to sprawdzić w miejscu, gdzie się kartę pamięci wkłada albo w instrukcji obsługi.

KARTY SD/SDHC/SDXC

Te modele kart pamięci są użytkowane głównie przez posiadaczy aparatów cyfrowych i kompaktowych, ze względu na ich wielkość i odpowiednią pojemność. Pierwsza z nich, karta SD (skrót od Secure Digital) jest coraz mniej popularny, głównie ze względu na małą pamięć (do 2 GB) i stare oprogramowanie. Dzisiaj bardziej się wybiera karty SDHC (Secure Digital Capacity), która jest nowocześniejszą wersją karty SD. Pojemnościowo jest bardzo zróżnicowana (od 4 GB aż do 32 GB) i występuje w trzech rozmiarach: wersja normalna, miniSDHX i microSDHC.

Karta SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) to niemalże tytan wśród kart SD. Jego najmniejsza pojemność wynosi 32 GB, a największa nawet do 2 TB (terabajtów). Można na nim zapisać aż 140 tysięcy zdjęć i 100 filmów w jakości HD.

KARTY CF

Powstała w 1994 roku, a służy do dziś. Korzystają z niej głównie posiadacze lustrzanek i kamer wideo, ze względu na jej rozmiar, który kompaktowy aparat po prostu nie pomieści. Wśród nich można znaleźć modele o pojemności większej niż 100 GB.

 

Kupno karty pamięci nigdy nie powinno być lekkomyślne. Należy się dobrze do tego przygotować, żeby potem nie żałować. Dostosowanie karty do własnych potrzeb nie powinno być trudne ani czasochłonne, dlatego warto się z tym tak nie spieszyć i zrobić porządny research. Dużo profesjonalistów i hobbystów zaleca jednak, żeby kupić dwie karty o mniejszej pojemności, aniżeli jedną o dużej. Głównie robi się tak ze względu bezpieczeństwa, na wypadek zguby lub utraty danych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *