jak zrobić idealny makijaż

Jak zrobić idealny makijaż – 5 kroków

KROK 1
Rozpoznaj swój typ urody

Typy urody można określić porównując twarz do barw pór roku. Wiosnę i jesień zalicza się do ciepłych, natomiast lato i zimę do chłodnych tonacji. Wyróżniamy także mieszane typy urody, najczęściej jest to zima z latem oraz wiosna z jesienią. Trzema kryteriami do jej rozpoznania jest kolor oczu, karnacja i włosy. Kiedy ocenisz, jaki masz typ urody, będziesz mogła dowiedzieć się jakie kolory pasują do Ciebie, a których zdecydowanie musisz unikać.

Typ urody wiosna – kobiety o bardzo delikatnej urodzie:

  • jasna karnacja,typ urody wiosna
  • wszystkie odcienie blond włosów,
  • zielone, niebieskie, błękitne, szare lub jasnobrązowe oczy.

Kolory, które pasują do Pań o tej urodzie to pastele w ciepłych tonach oraz barwy szare, zielone, jasno fioletowe, beżowe, jasno różowe, niebieskie. Powinny unikać mocnego makijażu w szczególności czarnego koloru.

jak wygląda typ urody latoTyp urody lato– podobny do powyższego, lecz o chłodnych tonach:

  • jasna lub oliwkowa karnacja,
  • włosy w jasnych lub chłodnych odcieniach brązu,
  • oczy w jasnych lub ciemnych oprawach.

Kolory pasujące to stonowane, chłodne odcienie brązu, błękitu, zieleni, różu, szarości oraz beżu. Kobiety o takiej urodzie powinny unikać ciepłych oraz mocnych kolorów.

Typ urody jesień– wyszukany typ urody przypominający prawdziwą polską, złotą jesień:

  • kasztanowe lub rude włosy,rude włosy to jesień
  • jasna cera z piegami,
  • zielona lub brązowa oprawa oczu.

Kolory pasujące to ecru, pomarańczowy, czerwony, zielony lub fiolet. Panie o urodzie jesieni powinny unikać szczególnie koloru różowego.

Typ urody zima– kobiety „zimy” przypominają królewnę śnieżkę:

typ urody jesień

  • jasna karnacja,
  • ciemne lub wręcz czarne włosy,
  • kontrastujące ciemne oczy.

Kolorami pasującymi będą ciemne chłodne odcienie śliwki, szarości, czerni, grantu, różu, a także bieli. Ten typ urody niekorzystnie wygląda w kolorze pomarańczowym, złotym czy też ciepłym brązie.

KROK 2
Czas na rozpoznanie rodzaju cery

To kolejny ważny krok do idealnego makijażu, znając swoją cerę i jej potrzeby jesteśmy w stanie dobrać kosmetyki, które będą sprawdzać się najlepiej. Ponadto właściwe rozpoznanie rodzaju cery pozwala zaspokoić jej potrzeby.jak rozpoznać cerę suchą

• Cera sucha – czyli cera odwodniona z nie widocznymi porami, przesuszona, ściągnięta, łuszcząca się, a także matowa, podatna na proces starzenia oraz powstawanie zmarszczek. Należy regularnie używać kosmetyków przeznaczonych do cery suchej, które dostarczą dodatkowego nawilżenia.

• Cera tłusta – cera, gdzie gruczoły łojowe produkują zbyt duża ilość sebum, przez co dochodzi do rozszerzania porów, powstawania zaskórników, a także do nadmiernego błyszczenia się. Plusem jest opóźniony proces starzenia. Cera wymaga kosmetyków, które ją silnie zmatują i pomogą w zapobieganiu w wydzielaniu się sebum. Zalecane są  kosmetyki przeznaczone do cery tłustej.

• Cera mieszana – cera, która jest mieszanką dwóch pierwszych rodzajów, bywa przesuszona na policzkach, a tłusta w strefie T, czyli broda, nos, czoło. Skóra, która potrzebuje zmatowienia, ale również nawilżenia. Aby uporać się z nią najlepiej sięgnąć po kosmetyki do wszystkich rodzajów cery lub do cery mieszanej.

KROK 3
Przygotowanie cery pod makijaż

Zapewnienie idealnie gładkiej cery wymaga odpowiedniego przygotowania, by wszystkie produkty, które zostaną na nią nałożone przyniosły oczekiwany efekt. Przed makijażem oczyszcza sjak przygotować twarz pod makijaż ię twarz i usuwa ewentualne pozostałości po poprzednim makijażu oraz gromadzące się sebum. W tym celu stosuje się żel lub mydło do mycia twarzy. Można również wykonać peeling drobnoziarnisty, który wyeliminuje pozostałości martwego naskórka. Następnie zaleca się tonizowanie twarzy, czyli przywrócenie jej PH poprzez oczyszczenie tonikiem. Takie działanie uodparnia na rozwijanie się grzybów i bakterii, na które skóra jest narażona. Skóra trądzikowa oraz podatna na błyszczenie szczególnie wymaga dokładnego oczyszczenia.
Ostatnim krokiem jest nawilżenie właściwe do rodzaju cery. Cera sucha wymaga intensywnie nawilżających kosmetyków z bombą odżywczą. Natomiast cera tłusta i mieszana potrzebuje kremów o lekkiej i płynnej konsystencji oraz szybkim wchłanianiu. Najlepszą podstawą makijażu w tym przypadku będzie promienna i zadbana skóra, stosowanie kosmetyków sylikonowych spowoduje zapychanie się porów.

KROK 4
Czym nakładać podkład i korektor? Wybrać palce, gąbeczkę czy też pędzel?

To, co wybierzemy i jaką techniką nałożymy kosmetyk zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej wybieramy to, co mamy pod ręką, czyli nasze palce, to najłatwiejszy i najszybszy sposób nakładania podkładu. Niestety ludzkie ciało wydziela ciepło, przez które kosmetyki mogą zmienić swoje właściwości. Ponadto aplikacja podkładu w ten sposób nie daje nam pełnego krycia i pozostawia nieestetycznie wyglądające „smugi”.jak nakładać podkład
Rynek oferuje nam również szeroki asortyment różnego rodzaju gąbeczek do makijażu (nielateksowych), które po zmoczeniu pod bieżącą wodą i wyciśnięciu jej nadmiaru zwiększa swoją objętość. Pominięcie tego kroku spowoduje, że gąbeczka pochłonie cały produkt do środka. Gąbeczka daje naturalne i jednolite wykończenie. Ponadto okrągła część idealnie nada się do nakładania podkładu na policzki nos, brodę i czoło. Natomiast strona szpiczasta jest idealna do okolic pod oczami. Podkład należy aplikować z dłoni na gąbkę następnie na twarz ruchem stemplującym, czyli „wtłaczającym” w skórę. Można wybrać też pędzel, który z wymienionych sposobów jest najtrudniejszy w obsłudze, ale do opanowania. Rynek oferuje nam pędzle typu falt top, skunks przeznaczone do nakładania podkładu, czy też korektora. Przed użyciem któregoś rodzaju pędzla należy spryskać jego powierzchnię wodą termalną, a następnie tak jak gąbeczką nakładać z ręki na twarz ruchem stemplującym albo „wcierającym”. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie maksymalnego krycia podkładu.

KROK 5
Uniwersalny makijaż dla każdego typu urody

1.    Przygotuj swoją skórę (KROK 3).
2.    Następnie nałóż podkład oraz korektor (KROK 4) i zabezpiecz go pudrem sypkim lub w kompakcie za pomocą puszka, lub pędzla typu kabuki. Dzięki temu podkład nie zbierze się na zmarszczkach oraz pod oczami. Zapewni to zabezpieczenie podkładu przed czynnikami mechanicznymi. Twarz po nałożeniu podkładu, korektora oraz pudru straci rysy, więc należy nadać jej pełnej trójwymiarowości. Uzyskuje się to poprzez konturowanie twarzy. Bronzer nakłada się w miejsca, które mają zostać „schowane”, a jasny puder w uwydatnianiane.
Pamiętajmy, że kosmetyki „mokre” stosujemy kolejno (korektor, podkład, bronzer w sztyfcie), a następnie jak zrobic naturalny makijażsuche. Jeśli chce się wykonać konturowanie na mokro, należy zrobić to przed utrwaleniem podkładu, a jeżeli na sucho to po utrwaleniu go. Można również wykonać oba konturowania, co da bardziej wyrazisty efekt.
3.    Kolejnym krokiem jest podkreślenie oprawy twarzy, czyli brwi. Można je zaznaczyć trzema różnymi produktami takimi jak pomada, cień i kredka. Każde z tych rozwiązań da nam inny efekt. Przed nałożeniem produktu należy zmatowić brew pudrem, którym został utrwalony podkład, a następnie wyczesać jego nadmiar szczoteczką przeciwnie do kierunku wzrostu włosa i zgodnie z nim. Do stylizacji brwi używa się precyzyjnego skośnego pędzelka, który pozwoli dorysować pojedyncze włoski. Kosmetyki, które można użyć, to pomady oraz cienie. Pamiętajmy, żeby wybierać jaśniejszy odcień produktu od naszego naturalnego koloru brwi, ponieważ w rzeczywistości będzie on ciemniejszy. Ogonek brwi zaznacza się pomadą w chłodnym ciemnym brązie. Od połowy brwi do początku zaleca się stosować również chłodny, ale jaśniejszy brąz. Ostatnim etapem będzie wyczesanie i utrwalenie brwi mascarą, która ujarzmi każdy włosek.
4.    Następnie nakłada się korektor, który należy utrwalić beżowym, matowym cieniem.
Aby zaznaczyć załamanie oraz zewnętrzny kącik oka używa się chłodnego, średniego, matowego, neutralnego brązu. Na ruchomą część powieki również aplikuje się ciemniejszy, chłodny, matowy, brąz. Natomiast wewnętrzną część można zaznaczyć cieniem opalizującym z drobinkami. Podkreślenie dolnej powieki jest najbardziej efektywne przy użyciu cienia nałożonego na załamanie. Na linię wodną nakłada się cielistą kredkę, która otworzy i odświeży nasze spojrzenie.jak zrobić dobry makijaż
Po wytuszowaniu rzęs makijaż oczu można uważać za zakończony.
5.    Na końcu lekko maluje się usta konturówką i wypełnia je pomadką, błyszczykiem lub kosmetykiem nawilżającym, który zapewni nawilżenie
6.    Na koniec możemy użyć rozświetlacz, aby nasza skóra stała się jeszcze bardziej promienna.

Artykuł powstał przy współpracy ze StudioStylizacji63.pl.