kręgosłup 01 img

Jak zadbać o kręgosłup podczas snu?

Bolący kręgosłup może naprawdę uprzykrzyć życie. Nie pozwala normalnie funkcjonować, a sen staje się koszmarem, zamiast wybawieniem. Jak ulżyć swoim plecom, kiedy śpimy? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Zdrowy sen to podstawa. Jeśli się wyśpimy, mamy gwarancję dobrego samopoczucia i dużej dawki energii w trakcie dnia. Niestety nie jest to łatwe, szczególnie w obecnych czasach, gdzie każda minuta jest na wagę złota i za pogonią za pracą śpimy krócej. Polska jest jednym z przodujących krajów w Europie, gdzie pracownicy śpią za mało. Dużo też siedzimy, czy to przed komputerem, czy to przy kasie fiskalnej, obciążając swoje plecy. Do tego źle dobrane materace i pozycje podczas snu potęgują te problemy. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ może  to wywołać fatalne konsekwencje, gdy dosięgniemy sędziwego wieku. Skoro z pracy nie możemy zrezygnować, to przynajmniej podczas snu sobie pomóżmy. Co w takim razie powinniśmy zrobić?

ZADBAJ O MATERAC

Odpowiedni dobór materaca to pierwszy krok do wyzwolenia od bólu. Nie może być miękki – może się wydawać, że to miękkość jest symbolem komfortu, ale trzeba zachować w tym umiar. Za miękki materac nie udźwignie naszego ciężaru i kręgosłup będzie przeciążony i wygięty. Po dłuższym leżeniu na takim materacu ból pleców jest gwarantowany. Twardy też odpada – leżąc na „desce” ciało będzie sztywne nie ważne, na jakiej pozycji będziemy. Pod głową, plecami i pośladkami musi być równo – ciało ma być idealnie dopasowane, unikając zbyt dużych wgłębień.

PODUSZKA

Leżąc przez kilka godzin nie możemy sobie pozwolić na nadwerężenie okolic karku i barków. Dlatego też nie powinniśmy spać na poduszce wysokiej – musimy mieć pod głową względnie płasko, by szyja była na wysokości kręgosłupa. Najlepszym wyborem będzie kupno poduszki ortopedyczno-korekcyjnej, która jest idealnie wyprofilowana, podpierając odcinek szyjny kręgosłupa.

NAJLEPSZE POZYCJE

Gdy bolą nas plecy, można im ulżyć odpowiednio się układając na łóżku. Lekarze radzą, by spać w pozycji embrionalnej, z lekko ugiętymi nogami do klatki piersiowej. Dobrze jest też położyć sobie mniejszą poduszkę między kolanami. Spanie na brzuchu odpada – jest się wtedy za bardzo wygiętym.

ROZCIĄGAJ SIĘ

Po przebudzeniu dobrze jest się trochę porozciągać. Pomocna jest w tym joga, a przynajmniej kilka pozycji. Naprzemiennie się ustawiać w pozycji dziecka i kobry, a następnie w pozycji supermena po kilka razy bardzo pomaga i daje ulgę plecom. Kilka skłonów i przysiadów również nie zaszkodzi.

 

Na stronie heveamaterace.pl mogą Państwo znaleźć odpowiadające indywidualnym potrzebom materace.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *