terapia rodzinna

Jak wygląda terapia rodzinna?

Obok psychoterapii indywidualnej i grupowej powszechnie stosowaną metodą pracy jest terapia rodzinna. Stosuje się ją jako podstawową, gdy diagnoza dotyczy problemu w całej rodzinie ale też wspomagająco wobec terapii indywidualnej młodej osoby, jeszcze bardzo zależnej od życia w rodzinie.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Najczęściej w ramach terapii rodzinnej stosuję się terapię systemową.W tej formie terapii podstawowym pojęciem jest system, czyli rodzina jako spójna całość. Bardzo istotną kwestią jest tu neutralność terapeuty wobec poszczególnych członków rodziny i ich sposobu widzenia problemu. Zakłada się, że nie ma tu czegoś takiego, jak prawda obiektywna, każda z osób tworzy swój własny subiektywny obraz rzeczywistości. Terapię systemową stosuje się przede wszystkim w terapii rodzinnej ale ma też ona swoje zastosowanie w terapii par, indywidualnej czy grupowej. W terapii systemowej celem jest przywrócenie równowagi całemu systemowi, odtworzenie lub naprawienie wzorców wzajemnej komunikacji. Terapeuta traktując rodzinę jak otwarty system społeczno-kulturalny stara się przywrócić jej członkom naturalną równowagę pomiędzy koniecznymi granicami jednostki, jej odrębnością a byciem częścią całości. Podobnie rzecz ma się wobec granic rodziny. W pewnych obszarach zdrowa rodzina ma swoją tożsamość, swoje granice, ale ma też elastyczną wymianę z innymi ludźmi, jej granice są jednak przepuszczalne.

W pracy z rodziną stosuje się również terapię prowadzoną w nurcie:

• psychodynamicznym;
• psychoanalitycznym;
• poznawczo-behawioralnym;
• egzystencjanym.
W większości wypadków spotkania są rzadsze niż w terapii indywidualnej, co 2-3 tyg. Sama terapia jest krótsza, ma raczej pobudzić potencjał rodziny niż towarzyszyć jej w całym procesie zmiany. W zależności od szkoły spotkania z rodziną prowadzi jeden bądź dwóch terapeutów. W niektórych modelach terapeutom towarzysz zespół konsultujący, nie biorący bezpośredniego udziału, a przyglądający się całemu procesowi przez tzw. lustro weneckie. To pozwala pogłębić pracę, zebrać dodatkowe informacje i dać dodatkowy potencjał terapeutyczny.

Tekst powstał przy współpracy ze stroną PoradniaHomine.com.