Jak skutecznie myć okna PVC?

Ramy okienne wykonane z PVC są obecnie jednymi z najpopularniejszych w Polsce, zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych i biurowcach. Nic dziwnego, skoro są bardzo wytrzymałe, zdecydowanie bardziej szczelne, niż drewniane, a także mają uniwersalny i nowoczesny wygląd. Warto, by nam długo służyły, o nie odpowiednio zadbać.

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie oczywiste. Istnieje duża grupa ludzi, która niepotrzebnie myje plastikowe ramy stosując mleczka do mycia o silnym działaniu, co nie dość, że może spowodować zmatowanie się plastiku, ale także przyczynić się do jego żółknięcia. Szczególnie to drugie jest najczęstszym problemem wśród polskich domowników, którzy mają w swoim domu okna PVC. Czego więc unikać, a co stosować, gdy mamy umyć okna plastikowe? Oto kilka przydatnych informacji na ten temat.

CZEGO UNIKAMY

Jeśli zaczynamy swoją przygodę z oknami PVC, warto się nauczyć, czego nie kupować lub stosować. Przede wszystkim należy wiedzieć, że takie okna są delikatne. Dlatego nie kupujemy detergentów, które mają w składzie rozpuszczalnik, kwasy, albo proszek do czyszczenia. Substancje te pogarszają ramę, a także stan uszczelek, które mogą się pokruszyć. Wspomniane wcześniej źle dobrane detergenty mogą zmatowieć plastik, przez co zwiększa się możliwość gromadzenia się brudu w maleńkich szczelinach. Jeśli więc chcemy kupić środek do czyszczenia, trzeba najpierw dokładnie przejrzeć jego skład.

Do mycia okien PVC stosujemy takie akcesoria, które nie zarysują ramy i szyb, czyli żadnych szmatek ze sztywnymi obszyciami, szorstkich gąbek, itp. Absolutne NIE mówimy gazetom – prócz zarysowań, mogą pozostawić po sobie ślady farby, których po prostu nie da się zmyć.

CO STOSOWAĆ?

By okna były jasne i lśniące, a także starczały nam na wiele lat, należy wybierać detergenty o delikatnym składzie. W sklepach można spokojnie znaleźć środki przeznaczone do plastikowych ram, które chronią przed odbarwieniami. Jeśli jednak nie mamy takich w domu, bardzo dobrą opcją jest zwykły płyn do mycia naczyń – wystarczy go zastosować razem z wodą.

Najlepszym, jak i najbezpieczniejszym przedmiotem do mycia będzie ściereczka z mikrofibry – jest delikatna i bardzo skuteczna, najczęściej wybierania przez Polaków (jak i przez resztę świata). Dobrą opcją jest także bawełniana ścierka lub gąbka – wszystko to, co nie zarysuje ramy ani okien, ani nie pozostawi widocznych smug.

Gdy jesteśmy w potrzasku i nie mamy nic, czym można by było umyć okna, dobrym wariantem awaryjnym jest preparat do czyszczenia zabudowań komputera.

SPRAWDZAJ STAN OKUCIA I USZCZELEK

Coś, co możemy zapominać przy rutynowym sprzątaniu, to dokładne sprawdzenie elementów metalowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie okien. Należy to robić przynajmniej raz do roku. Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna, co może przyczynić się do pogorszenia stanu uszczelek. Żeby tak się nie stało, należy użyć specjalnego do tego oleju i posmarować wszystkie zawiasy i rygle.

Artykuł powstał przy współpracy z http://domatus.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *