Zwalczanie karaczanów

Jak się pozbyć niechcianych gości w mieszkaniu? Sposoby na zwalczanie karaczanów

Nawet jeśli mieszkanie zawsze lśni czystością, jest często odkurzane, a wyrzucania śmieci nie zostawia się ostatnią chwilę – zawsze istnieje ryzyko, że w domu pojawią się niechciani lokatorzy. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju owadach i pasożytach, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Wilgoć i niedokładnie sprzątnięte zakamarki to idealne miejsca na to, żeby mogły zadomowić się na dłużej. Oto krótkie porady, jak sobie z nimi poradzić.

Karaczan – częsty gość

8011331_1b13f44a0a_bOwadem, który często zadomawia się w mieszkaniach jest karaczan. Do rodziny tych owadów zaliczamy różne gatunki, a najpopularniejsze to prusak i karaluch. Mogą być nosicielami różnych chorób i wywoływać reakcje alergiczne – szczególnie u osób, które zmagają się z uczuleniem lub z astmą. Karaczany żywią się właściwie wszystkim. Zepsute produkty, brud czy żywność pozostawiona na stole, to bez wątpienie rzeczy, które będą dobrą pożywką dla tego rodzaju insektów. Szczególnie niebezpieczne może okazać się pozostawienie żywności w łatwo dostępnych miejscach. To właśnie droga pokarmową może dochodzić do przenoszenia chorób. Odchody pozostawione przez karaczany mogą wraz z jedzeniem trafiają do układu pokarmowego i może być to bezpośrednią przyczyną pojawienia się schorzeń.

Metody walki

Jeżeli problem z prusakami czy karaluchami nigdy wcześniej się nie pojawiał, warto na początku spróbować zająć się tym samemu. Po pierwsze, trzeba się zastanowić jaką drogą insekty przywędrowały do mieszkania i gdzie mogą mieć swoje kryjówki. Prusaki, które już zostały zauważone to jedno, ale trzeba też pamiętać o tym, że owady składają jaja, które gołym okiem są niewidoczne. W sklepach można znaleźć szeroki asortyment produktów do zwalczania szkodników i owadów. Są to proszki, żele czy płyny spryskujące. Wybrany preparat trzeba rozprowadzić w podejrzanych miejscach. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na takie miejsca jak rury odpływowe, kratki wentylacyjne, ale także szuflady znajdujące się w ich pobliżu i te blisko lodówki. Dobrym sposobem może być także przygotowanie domowej przynęty składającej się z kwasu borowego, mąki i cukru. Cukier zwabi owady, a reszta mieszanki sprawi, że uda się je zabić. Te zabiegi warto powtarzać przez kilka tygodni, na pewno będą wtedy bardziej skuteczne.

Konsekwentne działania

Nie ma gwarancji, że problem nie będzie się powtarzał. Może być to szczególnie uciążliwe, jeśli mieszkanie znajduje się w bloku. Zwalczanie tego rodzaju szkodników często może okazać się czasochłonne i żmudne. Przede wszystkim, wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców i chęci współpracy. W innym razie, może uda się usunąć owady z jednego mieszkania, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem powróci. W takiej sytuacji warto skorzystać z firm specjalizujących się w dezynsekcji. Preparaty i metody działania, jakie są stosowane przez fachowców, na pewno będą bardziej skuteczne. Na stronie DDD Kikulski przeczytasz więcej o usługach związanych z walką ze szkodnikami. Ważne aby zająć się problemem szybko, żeby owady nie rozprzestrzeniły się po całym mieszkaniu, wtedy będzie trudniej je zwalczyć. Jest to kwestia nie tylko naszej higieny, ale przede wszystkim zdrowia. Zobacz też co piszą media o firmie DDD Kikulski – artykuł: Jak skutecznie likwidować gniazda os i szerszeni?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *