producent pościeli

Jak często należy zmieniać pościel?

Nie ma co ukrywać, że zmiana pościeli wiąże się z dość dużym nakładem pracy. Czasami więc się tego unika, odkładając to na okres miesiąca, a nawet dwóch. Czy tak być powinno? O tym poniżej.

Zmiana pościeli – co jaki czas należy ją zmieniać?

Niemal każdy producent pościeli na opakowaniach swoich produktów pisze parametry, w jakich należy je prać. Nie wspomina jednak o częstotliwości. W związku z tym, najczęściej ludzie – zniechęceni jej ściąganiem, praniem prasowaniem i nakładaniem – zmieniają ją mniej więcej raz w miesiącu, czasem nawet rzadziej. Jednak każda podszewka, w którą obleczona jest kołdra i poduszki (i oczywiście prześcieradło), powinny być prane przynajmniej co dwa tygodnie. Często wydaje się, że po takim czasie pościel, czy koce polarowe nadal wyglądają świeżo. Są to jednak jedynie pozory: wewnątrz pościeli zagnieżdżają się już wtedy roztocza. Są to mikroskopijne żyjątka, które żywią się ludzkim naskórkiem (który schodzi z ciała w czasie snu). Roztocza wywodzą się z rodziny pajęczaków, co jest idealnym argumentem do tego, by do zmiany pościeli mobilizować się dwa razy w miesiącu. Warto wiedzieć o tym, że kiedy w domu zamieszkał noworodek, jego pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu.

Czemu częste zmienianie pościeli jest takie ważne?

W łóżku spędza się mniej więcej 1/3 doby, a więc tak naprawdę 1/3 życia. Warto więc zadbać o to, by było to miejsce zadbane i nieszkodliwe dla zdrowia. W niezmienianej przez dłuższy czas pościeli, bardzo szybko pojawiają się nie tylko roztocza, ale i bakterie czy grzyby. Te zaś mogą doprowadzić do pojawiania się u człowieka różnego rodzaju dolegliwości. Oprócz tego, łóżko dzielone jest niejednokrotnie z bakteriami z wydzielin, sierścią zwierząt i brudem. Wszystkie te drobnoustroje mogą wywoływać kichanie i kaszel, bo znajdują się bardzo blisko nosa i cały czas się nimi oddycha. Brudne prześcieradła wywoływać mogą także reakcje alergiczne, ale i inne problemy zdrowotne. W związku z tym, zmiana pościeli co dwa tygodnie wydaje się wręcz miłym obowiązkiem. Sprawę może ułatwić hurtownia pościeli, bo kupienie większej jej ilości pozwoli na to, by nie czekać na jej wysuszenie – od razu można będzie założyć kolejną.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *