fartuchy medyczne

Jaki powinien być idealny fartuch medyczny?

Fartuch medyczny to jeden z podstawowych części lekarskiego uniformu. Ma chronić zarówno lekarza jak i pacjenta oraz zapewnić wysoką higienę pracy.  Fartuch medyczny damski czy męski to już jednak nie tylko strój ochronny bez charakteru. Współczesne rozwiązania wprowadzone przez producentów odzieży medycznej pozwalają otrzymać modny, kolorowy fartuch lekarski o pełnej funkcjonalności. Jaki powinien być idealny fartuch medyczny?

Fartuch medyczny damski i męski

Fartuch medyczny damski musi spełniać nieco więcej wymagań od swojego odpowiednika dla panów. Nie mniej niezależnie od płci dla której jest przeznaczony są pewne standardy. Fartuch lekarski ma przede wszystkim zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów oraz zapewnić lekarzowi komfort i higienę pracy. Na co zwrócić jeszcze uwagę przy wyborze fartucha dla medyka?

Materiał

Materiał, z którego wykonywane są fartuchy dla pracowników obiektów medycznych musi być  wyjątkowo wytrzymały. Ze względu na środowisko pracy odzież taka musi  być również odporna na ścieranie i przystosowany do częstego prania w wysokich temperaturach ( dezynfekcja). Ponadto dobry fartuch medyczny musi dobrze przepuszczać powietrze, tak żeby zapewnić maksymalny komfort lekarzowi w czasie wielogodzinnego dyżuru. Świetnie sprawdza się tu mieszkanka bawełny i poliestru.

Rozmiar ma znaczenie

Odpowiednie dopasowanie fartucha medycznego jest niezmiernie ważne w pracy w szpitalu czy klinice.  Lekarz musi czuć się swobodnie, ale równocześnie ważne jest żeby materiał nie stanowił przeszkody i niebezpieczeństwa jak ma to miejsce w przypadku zbyt dużych ubrań.  Odpowiednie dopasowanie to również oznaka profesjonalizmu lekarza. Schludny wygląd całego stroju, w tym fartucha zwiększa zaufanie pacjenta.

Styl fartucha dla lekarza

Jeśli chodzi o styl odzieży medycznej w tym fartuchów większą wagę zwraca się na modną kolorystykę i wzory. Nie mniej krój również jest istotnym elementem stroju. Możliwość doboryu długości czy ilości kieszeni, a nawet rodzaju wcięcia kołnierza to elementy, na które zwracają uwagę zwłaszcza młodzi lekarze niezależnie od płci.

Fartuch medyczny jest niezbędny!

Fartuch medyczny męski , damski czy unisex to niezbędny element wyposażenia lekarza i trudno z tym jakkolwiek dyskutować . O ile każdy szpital ustala pewne standardy dotyczące ubioru w tym kolorów i materiału fartuchów medycznych, o tyle zwykle w klinikach prywatnych występuje dość spora swoboda w tym zakresie.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *