fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie – jak wygląda montaż?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych w dużej mierze wpływa na ich wydajność. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie systemu nie na dachu, ale na gruncie. Jak w takiej sytuacji przebiega cały proces montażu?

Alternatywa dla montażu na dachu

Niejednokrotnie zdarza się, że nie ma możliwości, by wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu. W takim przypadku trzeba więc dysponować dodatkową wolną przestrzenią na gruncie. Warto pamiętać, że instalacja naziemna zajmuje około trzykrotnie więcej miejsca niż ta na dachu skośnym. Jest to spowodowane między innymi większą odległością między panelami, która konieczna jest, aby wyeliminować ich wzajemne zacienianie.

Kwestia zacienienia

Pierwszy etap instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie wymaga zebrania informacji. Należy bowiem pamiętać, że panele tak umiejscowione będą bardziej narażone na zacienienie drzew, słupów czy budowli. Warto więc dowiedzieć się, czy w pobliżu nie jest planowana inwestycja, która można spowodować dodatkowe zacienienie, a tym samym znacznie obniżyć wydajność całej instalacji.

Konstrukcja

Kolejnym krokiem jest przygotowanie całej konstrukcji, na której zostanie umieszczona instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika na gruncie złożona jest z słupków, na których mocowane są uchwyty, do których w dalszej kolejności przytwierdza się szyby. Zazwyczaj elementy podstawy konstrukcji wykonuje się ze stali cynkowanej ogniowo, natomiast szkieletowa konstrukcja wykonana jest przeważnie z paneli aluminiowych, a łączenia ze stali nierdzewnej.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Konstrukcja wolnostojąca umożliwia mocowanie paneli fotowoltaicznych w układzie horyzontalnym. Opiera się na stalowych podporach, które wbijane są w podłoże. Dzięki tego rodzaju konstrukcji można umieścić do trzech lub czterech rzędów paneli nachylonych pod odpowiednim kątem – 15-36 stopni. Po wybudowaniu całego szkieletu trzeba umieścić na nim panele, a następnie zająć się już czynnościami typowo elektrycznymi, a więc podpięciem paneli do sieci.

Spodobał Ci się ten wpis?. Artykuł ten powstał współpracując z z firmą silesiasolar.pl. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wyżej wymienionej stronie www.