szkolenia menadżerskie

Efektywność zespołu – jak ją podnieść?

Współczesne środowisko pracy wymaga kooperacji, zaangażowania oraz chęci podejmowania się nowych wyzwań. Każdy członek zespołu powinien być nastawiony na rozwijanie firmy i sprawne realizowanie projektów. Co jednak zrobić, aby zespół pracował efektywnie?

Wielu managerów ma problem z odróżnieniem efektywności od skuteczności. A pracownicy bardzo często wykonują bardzo efektywnie zupełnie niepotrzebne zadania, które nie przynoszą żadnych rezultatów dla ogólnej pracy całego zespołu. Jeżeli Twoi pracownicy mają realizować określone cele, musisz podnieść efektywność ich działania i zachęcić ich do większego wysiłku.

Stań się przykładem efektywnych działań

Nikt tak, jak szef nie zainspiruje pracowników do działania. Jeżeli będą widzieli, że pracujesz jak mrówka, a Twoje działania są skuteczne, będą się starali, aby dorównać przyjętemu w firmie poziomowi. Jeżeli sam jesteś leniem nie oczekuj, że Twoi pracownicy zrobią wszystko za Ciebie. Tak to nie działa. Zespół, którym zarządza niekonsekwentny, niezdecydowany i leniwy manager jest zdemotywowany do jakiegokolwiek działania, tym bardziej efektywnego.

Właściwe komunikowanie celu

Twoi pracownicy muszą mieć świadomość słuszności i celowości podejmowanych działań. Muszą mieć przekonanie, że to co robią przyniesie spodziewane rezultaty. Jako manager musisz wyznaczyć kierunek dalszych poczynań oraz ustalić harmonogram prac. Pamiętaj, że podnoszenie efektywności zespołów polega w dużej mierze na realizowaniu małych kroków w dojściu do określonego, dużego celu. Warto poświecić trochę czasu na przedyskutowanie najważniejszych aspektów projektu. Jeżeli pracownikom przypisywane są nowe zadania, warto, aby znali w nich swoją rolę.

Postępy motorem napędowym działań

Nic tak nie zmotywuje zespołu do działania, jak pozytywne wyniki. Dlatego informuj ich na bieżąco o tym, jak tworzony projekt jest przyjmowany przez klienta. Chwal ich działania, gdy tylko możesz. Na każdym kroku podkreślaj, że bez ich wkładu w ten projekt, nie udałoby się go zrealizować.