dotacje unijne dla firm

Dotacje unijne – co należy wiedzieć?

Dotacje unijne to temat, który z pewnością interesuje nie tylko młodych, przedsiębiorczych ludzi.  Na starcie naszych rozważań warto zadać sobie dwa pytania. Co to są dotacje? Jakie rodzaje dotacji wyróżniamy? W tym artykule postaramy się wyjaśnić Tobie oba zagadnienia.

Dotacje unijne dla firm

Pod pojęciem dotacji unijnych powinniśmy rozumieć środki finansowe, które pochodzą z budżetu członkowskiego Unii Europejskiej, a mają za zadanie służyć  pobudzeniu gospodarki krajów nie tylko gorzej rozwiniętych, ale także starych członków. Z dotacji może skorzystać każdy przedsiębiorca po spełnieniu określonych warunków. Warto przy tym zaznaczyć, że UE stara się maksymalnie od wielu lat upraszczać proces pozyskania dotacji i ograniczyć jego biurokratyzację do absolutnego minimum.

Rodzaje dotacji dla firm

Dotacje unijne możemy skategoryzować, ze względu na określone parametry, którymi się charakteryzują. Najważniejsze z nich dotyczą ilości zatrudnionych ludzi w firmie, staż firmy na rynku, a także specyfiki  samej dotacji. Dotacje unijne 2017 to z pewnością temat, którym warto się zainteresować i poświęcić mu czas. Pozyskiwanie dotacji unijnych wcale nie jest tak trudne, jak kreują to niektóre firmy consultingowe, ale dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują odpowiednim czasem,  ich oferta możemy okazać się bardzo pomocna, ponieważ pomoże oszczędzić sporo czasu.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje dotacji UE dla firm:

a) dotację dla mikro-przedsiębiorstw;
b) dotację dla małych przedsiębiorstw;
c) dotacje dla średnich przedsiębiorstw;

Drugi podział ze względu na staż firmy:

a) dotacje dla nowych firm na start;
b) dotacje dla firm, które są na rynku dłużej niż rok;

Trzeci podział obejmuje dotacje UE:

a) zwrotne
b) bezzwrotne

Dofinansowanie z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to nie jest jednostka budżetowa, która zbyt dobrze kojarzy się przedsiębiorcom. Obiegowe opinie mówią wręcz o piramidzie finansowej, która potrafi inkasować comiesięczny haracz nie dając nic w zmian. Przeciwnicy ZUS wskazują te same argumenty – zbyt wysoka składka, marne prognozy emerytalne i wyjątkowa agresywność w egzekucji zobowiązań. Podsumowując jednym zdaniem opinia o ZUS nie należy do tych nieposzlakowanych.  Nie zmienia to jednak faktu, że każdy przedsiębiorca może spróbować ubiegać się o dofinansowanie z ZUS. W tym szczególnym przypadku starać się o dotację z ZUS nie jest równoznaczne z jej otrzymaniem. Jak wynika z ostatnich komunikatów ZUS na 10 000 wniosków od początku realizacji programu przyjęto 10 tys wniosków, zawierając w ich ramach 1100 umów. ZUS rozliczył już także 900 projektów. Przypomnijmy, że o dofinansowanie z ZUS może starać się każdy przedsiębiorca, który pragnie w swoim zakładzie pracy ograniczyć czynniki uciążliwe i szkodliwe oraz poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy.

Dofinansowanie dla szpitali i przychodni

Proces ubiegania się o dotację dla przedsiębiorstw nie jest łatwy, tym bardziej jeżeli w grę wchodzi ewentualne dofinansowanie dla szpitali czy przychodni. Unia Europejska bardzo restrykcyjnie podchodzi do tematu ochrony zdrowia, nie pozwalając zbytnio na ingerencję Państwa w dotowanie tej branży swoimi środkami. Są jednak pewne wyjątki i zaliczyć możemy do nich zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla szpitali prywatnych, aplikacji czy systemów informatycznych mających na celu poprawę warunków obsługi klienta w przychodniach.