dom energooszczedny

Domy energooszczędne i pasywne: jaki wybrać projekt domu?

Domy energooszczędne i pasywne są niezwykle nowoczesnymi budynkami, zapewniającymi wysoki komfort i ogromną optymalizację kosztów eksploatacyjnych i zużycia energii. Należy jednak pamiętać, że nie są to terminy synonimiczne lecz znacznie się od siebie różniące. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaki projekt domu jest dla nich najwłaściwszy, powinny zapoznać się z poniższym artykułem.

Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?

Projektowanie domów energooszczędnych i pasywnych- nastawionych na niskie zużycie energii jest coraz popularniejsze. Należy jednak pamiętać, że koszty ogrzania obu tych budynków znacznie się od siebie różnią. Domy energooszczędne zużywają mniejszą ilość energii od „standardu”, z kolei domy pasywne są budynkami skrajnie energooszczędnymi. W domu energooszczędnym roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2·rok) . Z kolei w domu pasywnym (biernym) do ogrzania powinno wystarczyć jedynie 15 kWh/(m2·rok).

Czym powinny się charakteryzować projekty domów energooszczędnych i domów pasywnych?

Projekt domów energooszczędnych powinien opierać się na prostej bryle domu. Z kolei jego ściany i dach powinny mieć jak najmniej załamań. Należy również pamiętać o tym, że w domu energooszczędnym największe przeszklenia powinny być umieszczone od strony południowej. Projekt domów energooszczędnych zakłada, iż źródłem ciepła są urządzenia o wysokiej sprawności, takie jak pompa ciepła czy kocioł kondensacyjny. Nie należy również zapominać, że do ogrzewania wykorzystuje się tu darmową energię słoneczną.

dom pasywny

Projekt domów pasywnych powinien zostać zbudowany na planie prostokąta. Dach musi być jedno- lub dwuspadowy, a elewacja południowa powinna być całkowicie przeszklona. Warto o tym pamiętać, że dom pasywny może być pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej. Projekty domów pasywnych opierają się na wykorzystaniu do ogrzewania domu, instalacji wentylacji mechanicznej. Nawiewają one do pomieszczeń powietrze, które podgrzewane jest nagrzewnicą elektryczną lub pompą ciepła. Wykorzystuje się również, jako źródło energii promieniowanie słoneczne i ciepło wydzielane przez domowników.

O czym nie należy zapominać podczas projektowania domów energooszczędnych i domów pasywnych?

Bardzo ważne jest, by oba domy wykonane były z takich materiałów, które zapewnią im odpowiednią izolacyjność termiczną. Jest to bardzo ważna kwestia, nie można jej pominąć podczas tworzenia projektu zarówno domu energooszczędnego, jak i domu pasywnego. Należy również zwrócić szczególną uwagę na szczelność budynków. Świeże powietrze powinno być wpuszczane jedynie przez system wentylacji. Większość specjalistów doradza, aby w obu typach domów zastosować mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskaniem ciepła. Warto o tym pamiętać, że by zaprojektować naprawdę energooszczędny budynek, trzeba uwzględnić wiele jego cech. Nie należy przy tym zapominać, że koszty inwestycji powinny być na rozsądnym poziomie, gdyż niezwykle ważne jest rozsądne wyważenie kosztów budowy i przyszłej eksploatacji domu.