sprzątanie 04

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Każdy, kto ma czajnik elektryczny, na pewno nie raz musiał uporać się z problemem kamienia osadzonego na jego dnie. Niestety, w Polsce woda jest, jaka jest i tylko założenie specjalnych filtrów, czy kupno dzbanka filtrującego może jakoś w tym pomóc. Jednak mało kto się na to decyduje, ze względu na koszty. No tak, ale ten kamień trzeba jakoś usunąć.

Przed kupnem specjalnych środków czystości do tego przeznaczonych i niepotrzebnie wydać pieniądze, warto sięgnąć po domowe sposoby na zwalczenie kamienia. Są banalnie proste, a potrzebne do tego składniki prawdopodobnie masz w domu.

Ocet

czyszczenie 564Zwykle pierwsze, co przychodzi na myśl podczas czyszczenia kamienia, to właśnie ocet. Każda mama ci powie, że to najlepszy i najskuteczniejszy sposób. Wystarczy wlać szklankę razem z połową szklanką wody, po czym zagotować i odstawić na godzinę. Nie można zaprzeczyć jego siły, to fakt, ale jego sporą wadą jest ostry zapach, który roznosi się po całym domu. Żeby się go pozbyć, trzeba kilkakrotnie umyć czajnik i zalać wrzącą wodą.

Obrana skórka z ziemniaków

Należy wrzucić obierki do pełna czajnika, a potem zalać wodą i ją zagotować. Później trzeba opróżnić czajnik z wody zostawiając obierki, nalać jej jeszcze raz i zagotować.

Sok z cytryny

Równie popularny, co ocet; wystarczy wlać szklankę soku z cytryny do czajnika i po godzinie wszystko wylać i opłukać.

Kwasek cytrynowy

czyszczenie 455Czas wyczekiwania trwa trzy godziny, ale efekt jest zauważalny już po pierwszym zastosowaniu. Trzeba wsypać całą torebkę kwasku do czajnika, do połowy go zalać wodą i zagotować.

Soda oczyszczona

Kolejny – po occie – skuteczny, ale brzydko pachnący sposób. Należy wsypać dwie łyżki sody do czajnika i odczekać piętnaście minut. Po wszystkim porządnie go umyć.

Coca-cola

Parę lat temu głośno było o tym, jak zardzewiała śrubka, po spędzeniu trochę czasu w szklance pełnej coca-coli, stała się nieskazitelnie czysta. Z kamieniem w czajniku też może dać sobie spokojnie radę – wystarczy wlać do niego szklankę napoju z niewielką ilością wody i zagotować.

Dopiero, jeśli to nie pomoże, można się udać na zakupy po odpowiednie środki czyszczące. Trzeba jednak uważać, by kupić taką chemię, która jest przeznaczona do przedmiotów mających kontakt z żywnością. Jeśli nie mamy pewności, którą wybrać, zawsze lepiej się zapytać sprzedawcy. Natomiast jeśli nie masz czasu na walkę z kamieniem, pozwól się wyręczyć  przez Pozamiatane.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *