domy w komornikach

Jak zadbać o dobre relacje z sąsiadami?

Wyprowadzka do nowego domu zazwyczaj wiąże się z całkowitą zmianą otoczenia, w tym oczywiście sąsiadów. To właśnie osoby mieszkające obok mogą mieć duży wpływ na to, czy w nowym miejscu będzie się mieszkać przyjemnie. Warto więc zadbać o dobre relacje z sąsiadami.

Stosunki sąsiedzkie

Obecnie stosunki sąsiedzkie wyglądają inaczej niż kilkanaście lat temu. Kiedyś znało się praktycznie wszystkie osoby mieszkające w sąsiedztwie, teraz tworzone są duże osiedla, w których ludzie są sobie praktycznie obcy i nie podejmują kroków zapoznawczych. Nie oznacza to jednak, że o dobre stosunki nie warto dbać.

Pierwsze interakcje

O tworzenie dobrych relacji najlepiej zadbać już na początku. Wystarczy zacząć od mówienia spotkanym sąsiadom „dzień dobry” i to nawet tym, których jeszcze w ogóle się nie zna. Dzięki temu można wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, pokazać, że jest się uprzejmym i zbudować dobrą podstawę dla budowania dalszych relacji. Kolejnym krokiem będzie z kolei krótka rozmowa. Możliwości nawiązania konwersacji złożonej z niewielkiej ilości zdań jest naprawdę wiele, a takie z pozoru błahe rozmowy mogą prowadzić do znalezienia wspólnych zainteresowań czy umożliwić nawiązanie sąsiedzkiej przyjaźni.

Hałas

Jednym z czynników, które mają duży wpływ na budowanie relacji z sąsiadami, jest hałas. Warto pamiętać, że ściany w mieszkaniu czy nawet domu nie są dźwiękoszczelne, dlatego sąsiedzi niejednokrotnie słyszą, co dzieje się u innych mieszkańców. O ile czynnościami koniecznymi takimi jak remont nie należy się przejmować, inaczej jest już w przypadku innych odgłosów – ciągłych krzyków, biegających dzieci, wiecznie szczekającego psa czy wyprawianiu głośnych imprez i to jeszcze bez uprzedzenia sąsiadów.

Domy w Komornikach

Od kilku lat na nowych osiedlach powraca się do idei sąsiedzkiej wspólnoty. Mieszkańcy starają się zbudować społeczność, w której ludzie się znają i spędzają razem czas chociażby na spacerach z psem, wspólnych grillach czy ogniskach. Budowanie sąsiedzkiej społeczności i tworzenie dobrych relacji jest prostsze szczególnie w spokojnych miejscowościach. Jednym z takich miejsc są domy w Komornikach – gminie wiejskiej mieszczącej się w powiecie poznańskim.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *