okna poznań

Dlaczego okna parują?

Parujące szyby to dość powszechne zjawisko, które może być spowodowane wadą konstrukcyjną okien. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków przyczyna jest bardziej prozaiczna. Para najczęściej powstaje w momencie, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność. Innym powodem może być różnica temperatur panujących wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Najczęściej parujące okna są jedynie uciążliwe – nie niosą one za sobą innych negatywnych konsekwencji.

Para po stronie wewnętrznej okna

Para może tworzyć się zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej części okna. W przypadku, gdy szyba „poci się” od strony pomieszczenia, to głównym powodem tego zjawiska jest słaba wentylacja. Warto wiedzieć, że to właśnie szyba stanowi najzimniejszą przegrodę budowlaną. Para stykając się z zimną powierzchnią skrapla się, przez co na oknie można zauważyć charakterystyczny osad.

Parowanie okien bardzo często występuje również w kuchni, gdzie podczas gotowania tworzy się duża ilość pary. Okap, który odpowiada za jej odprowadzanie, nie zawsze jest wystarczająco wydajny. W takim przypadku powinniśmy zadbać o tym, aby wentylacja w mieszkaniu była sprawna i przystosowana do naszych potrzeb. Okna nie będą parować, jeśli kanały wywiewne będą działać bez zarzutu.

Para po stronie zewnętrznej okna

Może zdarzyć się tak, że okna parują od zewnątrz. Takie zjawisko można zauważyć szczególnie często w okresie jesieni lub wiosny. Wynika to z faktu, że w mieszkaniu nie działa jeszcze ogrzewanie, natomiast w nocy panują niskie temperatury, a nawet przymrozki. Jest to zupełnie naturalna sytuacja. Wilgoć można zauważyć nie tylko na oknach, ale również niegarażowanych samochodach, a nawet trawie. Nie mamy więc żadnych powodów do zmartwień.

Okna Poznań – Para między szybami okna

Para znajdująca się między szybami okna to sytuacja, gdy powinniśmy zareagować. Taka sytuacja oznacza, że doszło do uszkodzenia całej konstrukcji. Okno, które utraciło pierwotne właściwości termoizolacyjne nie działa poprawnie. Ponadto często pojawiająca się para wodna wpływa negatywnie na jego wygląd wizualny, a także jest irytująca. Przez zamglone okna nie można zobaczyć, co dzieje się na zewnątrz.

Najtańszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana okien na nowe.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *