Remoty budowlane - czas trwania

Dlaczego budowa dróg tak długo trwa?

Czas trwania remontów

budowa drug poznańNie raz pewnie zastanawialiście się jak to jest, że remont np. krótkiego odcinka drogi tak długo trwa? Widzieliście pewnie nie raz jak w Waszej miejscowości trwa remont np. odcinka o długości 100 metrów. Wydawałoby się, że powinno trwać to kilka dni, maksymalnie 1,2 tygodnie a czasami trwa wiele miesięcy. Przez to musicie korzystać z objazdów lub musicie stać w długich korkach. Problem długości trwania prac drogowych jest jednak bardzo złożony…

Dlaczego tak długo:

Droga - remontNa prace drogowe składa się wiele etapów. Często jest tak, że jeden odcinek drogi robi kilka ekip. Czasami zdarza się, że są to nawet różne firmy. Inwestor zleca inwestycję jednej firmie, a ta szuka podwykonawców i musi odpowiednio harmonogrować cały proces. Opóźnienia wynikają z faktu, że jeśli jednej ekipie przedłuży się jakiś proces to kolejna musi na nią czekać.

Inną sprawą jest fakt, że jak oglądamy jakieś objazdy przez roboty drogowe to widzimy pracowników, którzy niestety nie zawsze pracują wydajnie. Sam wielokrotnie widziałem jak czterech robotników patrzy jak jedna osoba pracuje. Niestety jest to takie polskie podejście do pracy i przez to także są opóźnienia w budowie dróg.

4 lata opóźnienia

budowa dróg poznań 3Znane są też przypadki wieloletnich opóźnień w oddaniu jakiegoś remontu. Słynnym przykładem jest Poznań, gdzie zaplanowano skończenie remontu ronda Kaponiera na przed Euro (Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej). Niektórzy szyderczo mówią, że Kaponiera została otwarta kilka miesięcy po Euro więc nie ma dużego problemu, jednak wstępnie planowano oddanie jej na Euro 2012 a finalnie skończono roboty kilka miesięcy po Euro 2016. Tak więc opóźnienie było ponad 4 letnie. W tym przypadku było bardzo dużo komplikacji związanych z samą inwestycją oraz wiele problemów budowlanych. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to mocno groteskowa sytuacja.

Dobra firma drogowa

Remoty budowlane - czas trwaniaNajważniejsze pytanie jest następujące. Jak znaleźć dobrą firmę budowlaną, żeby uniknąć opóźnień jeśli planujemy inwestycję. Na pewno trzeba zbadać historię firmy, jej doświadczenie, referencje i ostatnie realizacje. Ważne jest, żeby dokładnie sprawdzić ostatnie realizacje firmy. Co z tego, że np. firma działa od 20 lat jeśli np. ostatnie prace wykonała źle. Proponuję także podzwonić do inwestorów, których obsługiwała dana firma, żebyśmy mogli porozmawiać ze Zleceniodawcą i zapytać jak przebiegał proces współpracy z firmą budowlaną. Niestety jak to bywa w każdej branży nigdy nie jesteśmy w stanie się w 100% zabezpieczyć.

Są dobre i złe firmy budowlane. Wejdźcie na stronę firmy z Poznania, która zajmuje się budową dróg ptbborkowski.pl, na której znajdziecie więcej informacji jak należy dobrze wykonać roboty drogowe.

Wracając do tematu korków i remontów drogowych pozostaje nam być cierpliwym i należy spokojnie podejść do tematu korków przez roboty drogowe. Śledźmy portale społecznościowe i lokalne media i stosujmy się do opisanych tam objazdów i przede wszystkim starajmy się tym nie stresować.

Drogowcom życzymy jednak szybszej budowy dróg.

Na koniec jeszcze coś luźniejszego. Zobaczcie śmieszne sytuacje z remontów drogowych 🙂

[AKTUALIZACJA]

Mijają kolejne lata, a w tematyce robót drogowych nic się nie zmienia. Poznań wciąż stoi w korkach mimo zakończenia dużych inwestycji drogowych. Nie jest to wina drogowców, lecz wszechobecnej biurokracji blokującej sprawne inwestycje drogowe. Miejmy nadzieję, ze sytuacja jednak się zmieni wraz z wejściem nowych przepisów regulujących przetargi. W końcu nie jest trudną rzeczą budowa dróg. Poznań raczej tego jednak nie dostrzega.

4 komentarze

  1. U nas w miejscowości pod Warszawą remont odcinka 1 km trwa już 10 miesiąc. Wstępnie mówili, że będzie trwał 6 miesięcy a teraz krok po kroku go oddalają. Nie wiadomo kiedy to się skończy. 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *