żelazko

Czym się kierować wybierając żelazko?

Jakie żelazko będzie najbardziej odpowiednie do domu? Bezprzewodowe? A może żelazko parowe? Czym się należy kierować przy jego doborze, aby nie żałować wydanych pieniędzy? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!


Bez żelazka nie da się żyć. No, może niektórzy mogą, ale muszą się liczyć z komentarzami o tym, jak ich ubrania są wygniecione i nieestetyczne. Bo właściwie po to jest żelazko – aby odzież wyglądała na zadbaną. Tak naprawdę dzięki prasowaniu nie tylko zyskujemy ładne koszule i spodnie, ale również je odkażamy i chronimy przed drobnoustrojami. Na rynku można spotkać wiele rodzajów żelazek, o różnych funkcjach i rozmiarach. Który więc będzie dla nas najlepszy?

RODZAJE ŻELAZEK

W przypadku rodzajów żelazek można je określić w dwóch kategoriach: przewodowe i bezprzewodowe. Łatwo się domyślić, czym się różnią – jeden model posiada kabel, drugi nie. Przewodowe żelazka są najpopularniejszymi modelami, których się używa w domu. Mają dość długi kabel, więc są poręczne. Bezprzewodowe natomiast nie potrzebują bezpośredniego podłączenia do prądu. Są dzięki temu wygodniejsze, ale trzeba je co jakiś czas ponownie nagrzewać (mają do tego specjalny stojak).
Równie wygodne są żelazka turystyczne, ze względu na ich niewielki rozmiar. Działają podobnie jak żelazka parowe, tylko mają mniejszą moc. A czym są żelazka parowe? Od kilku już lat ich popularność znacznie wzrosła, przede wszystkim z powodu prędkości prasowania. Robią to za pomocą – oczywiście – pary. Poleca się ten typ żelazka osobom, które są w ciągłym biegu i nie mają czasu na spędzenie połowy dnia na tradycyjne prasowanie. Szczególnie dobrze radzą sobie z koszulami. Ich wadą jest przede wszystkim rozmiar, czego winny jest ich dość duży stojak, bez którego nie mogą działać.

JAK KUPOWAĆ ŻELAKZO?

Przed wyborem odpowiedniego żelazka należy się zastanowić jaki mamy styl życia i w jakim mieszkaniu rezydujemy. Duży dom z osobną pralnią nie ma właściwie żadnych ograniczeń, ale mała kawalerka już niekoniecznie. To samo dotyczy kwestii pracy – czy pracujemy do późna, czy zajmujemy się cały dzień domem? Wszystko to ma wpływ na to, jak i czym chcemy prasować.
Bardzo ważnym elementem jest sugerowanie się kształtem i rodzajem stopy żelazka. To od niej właściwie zależy komfort prasowania. Powinna być odporna na zarysowania, nie szkodzić prasowanego materiału, a jej otwory parowe muszą być odpowiednio rozłożone. Dobre żelazko ma także regulację temperatury – dzięki temu możemy dopasować ciepło do danej tkaniny nie narażając ją na uszkodzenia. Przy wyborze żelazka warto też sprawdzić, jaką ma moc. Im jest większa, tym żelazko bardziej się nagrzewa i zużywa mniej energii.
Wiele dzisiejszych modeli posiada dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić prasowanie. Z tego też powodu mogą być nieco droższe, ale jeśli zależy nam na tej konkretnej właściwości, to trzeba się z tym liczyć. Może to być możliwość prasowania na mokro bądź delikatnych materiałów, system parowy, suszenie, itp. Każdy producent stara się urozmaicić ofertę swoich produktów, aby to właśnie ich model został wybrany. Nie ma w tym nic złego – skoro mają przy tym ułatwić nam prasowanie, to chyba warto wydać kilka złotych więcej…

Polecamy zakup Maszyny do Szycia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *