badania dla kierowców 01

Czym są badania psychologiczne dla kierowców?

Każdy z nas zetknął się pewnie nie raz w sieci czy gazecie z jakimś psychotestem. Było to pewnie jakieś quasi badanie polegające na wyciągnięciu wniosków co do naszej osobowości czy skłonności poprzez analizę naszych odpowiedzi na dane pytania.

Kto podlega obowiązkowi badań?

Badaniom psychologicznym w aspekcie ruchu drogowego muszą podjąć się m.in. kierowcy autobusów i ciężarówek, instruktorzy nauki jazdy lub taksówkarze. W momencie kiedy  dana osoba utraciła prawo jazdy kategorii B może zostać wysłana na takie badania. Możliwe jest jednak, że prawo zostanie zmienione tak, ze każdy kierowca będzie musiał przechodzić bez względu na charakter pracy czy posiadane uprawnienie takie testy.

Cel badań psychologicznych

Badania psychologiczne organizowane dla profesjonalnych kierowców mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Przeprowadza się je w gabinetach psychologów, którzy posiadają stosowne uprawnienia. Takie badania w wielu przypadkach są pokrywane przez właścicieli firm, w których pracują kierowcy. Kierowcy do trzydziestego roku życie muszą przechodzić takie badania raz na pięć lat. Jeżeli są starsi obowiązek ten musi być realizowany raz na trzydzieści miesięcy.

Etapy w teście psychologicznym

Badania takie składają się z trzech głównych etapów. Pierwsza część polega na rozmowie ze specjalistą w celu zbadania osobowości kierowcy. Psycholog pyta wtedy badanego o jego możliwe zachowanie w różnych sytuacjach. Kolejnym etapem psychotestów ma za zadanie określić zdolności intelektualne osoby. Rozwiązywany jest wtedy test na inteligencję, który określa intelekt badanego. Ostatnią częścią testu jest badania przy użyciu specjalistycznej aparatury. Pozwala ona zdiagnozować refleks, jakość widzenia w ciemności, podzielność uwagi, postrzeganie odległości czy reakcję na nagłe zjawiska świetlne. Następnie kierowca podczas rozmowy z psychologiem dowiaduje się o wynikach testu.

Obawy przed badaniem psychologicznym

Wiele osób boi się badań psychologicznych, gdyż w powszechnej opinii są one uważane za dosyć ciężkie do przejścia. Nie jest to prawdą, jeżeli ktoś jest kierowcą posiadającym dobrą reakcję, co najmniej przeciętny intelekt i normalną osobowość nie powinien mieć problemu z pozytywnym zakończeniem takiego testu. Nie ma się co lękać gdyż w wielu zawodowych przypadkach takie badanie będzie dla nas obowiązkiem. Warto przejrzeć sobie w sieci przykładowe testy psychologiczne, które pozwolą nam zapoznać się lepiej z tym tematem.

Jeżeli chcesz wykonać badania psychologiczne odwiedź stronę psychotechnikapoznan.pl i sprawdź ofertę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *