dostawca energii elektrycznej

Czy zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest dla firmy opłacalna?

Większość urządzeń działa, wykorzystując energię elektryczną. Bez niej praktycznie nie wyobrażamy sobie życia. Rachunki za prąd jednak ciągle rosną i nie wszystkich stać na zapłacenie kwot, które czasem wprawiają o zawrót głowy. Jak zmniejszyć te sumy, kiedy czasem nie jesteśmy w stanie ograniczyć poboru energii? Sytuacje takie, mają najczęściej miejsce w wielu firmach, gdzie ciężko jest kontrolować wszystkie straty energii. Warto wtedy rozważyć zmianę dostawcy prądu.

Czy możemy zmienić sprzedawcę prądu?

Zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy z dnia 17 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne – Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm., zmiana sprzedawcy energii elektrycznej (prawo zakupu energii elektrycznej od wybranego przez Klienta sprzedawcy) może zostać dokonana przez wszystkich użytkowników energii elektrycznej w Polsce.

Czy warto zmienić dostawcę prądu w przedsiębiorstwie?

Czasy, kiedy jedna firma kontrolowała rynek energetyczny, już dawno minęły. Każdego dnia powstają przedsiębiorstwa, które przebijają swymi ofertami starych wyjadaczy. Ich oferty nie zawsze są korzystne tylko w momencie, gdy wchodzą one na rynek. Niektóre z nich są w stanie generować mniejsze przychody i cały czas utrzymywać się z korzyścią na rynku. Warto poszukać takich ofert, gdyż czasami są one niezwykle korzystne. Jeśli uda nam się zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, to możemy je później przeznaczyć, m.in. na rozwój naszego własnego przedsiębiorstwa.

Od czego uzależnione są ceny energii elektrycznej?

Ceny energii elektrycznej związane są nie tylko z produkcją prądu, jego dostarczeniem i stratą podczas tego procesu, ale również z naprawą, m.in. sieci wysokiego napięcia. Z roku na rok wzrastają ceny prądu, gdyż drożeją opłaty związane z jego dystrybucją. Zakłady energetyczne są zobowiązane do modernizacji sieci elektrycznych, gdyż w przeciwnym razie grożą nam rozległe awarie zasilania. Kosztami ich remontu obarczają nie siebie, lecz odbiorców prądu. Należy również pamiętać, że ceny energii podlegają regulacji rządu, który czasami może przykrócić zawyżone ceny spółek państwowych.

Jak wygląda zmiana sprzedawcy prądu?

Zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna. Wystarczy tylko zawrzeć nową umowę z wybranym przez nas sprzedawcą. Zaczyna ona obowiązywać od dnia wygaśnięcia poprzedniej. Przed podpisaniem umowy, należy dokładnie sprawdzić, czy cena którą będziemy płacić za prąd faktycznie jest niższa. Niektóre firmy naliczają dodatkowe, ukryte opłaty które sprawią, że cały nasz proces migracji jest się dla nas bardzo niekorzystny. Należy koniecznie unikać takich dostawców. Dodatkowe opłaty, związane z energią elektryczną w silnie zmechanizowanym przedsiębiorstwie, mogą doprowadzić nawet do jego bankructwa. Każda zmiana jest w takiej firmie mocno odczuwalna, bo zużycie energii odbywa się na ogromną skalę, nieporównywalną dla gospodarstw domowych.

Na koniec dla rozluźnienia, krótki filmik, który pokazuje, że energia elektryczna bywa spektakularnym wynalazkiem 😉

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *