inteligentne_instalacje

Czy warto zamontować w domu system inteligentnych instalacji?

Czym jest inteligentna instalacja?

Inteligentne instalacje powstały, by zmniejszyć koszty eksploatacji. Pozwalają na automatyzację przestrzeni mieszkaniowej. Jej właściciel może sterować oświetleniem, bramami, roletami oraz wszystkimi urządzeniami silnikowymi. Inteligentne instalacje pomagają zarządzać ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją. Za ich pomocą można również obsługiwać wszelkie urządzenia, które posiadają funkcję bluetooth i GSM. Technologia ta sprawdza się, także w ogrodzie: pomaga przy podlewaniu roślin, kontroli oświetlenia zewnętrznego, obsłudze basenu czy jacuzzi.

Czy inteligentny dom jest opłacalny?

Firmy, które zajmują się produkcją inteligentnych instalacji zapewniają, że tego typu rozwiązanie, pomaga zaoszczędzić, aż 40% ogrzewania i 15% energii, płynącej z oświetlenia. Przeciwnicy tej technologii twierdzą, iż są  one znacznie droższe, niż tradycyjne rozwiązania. Początkowe koszty budowy inteligentnych instalacji są wyższe, jednak centy te bardzo szybko spadają, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się ich produkcją. Warto również zauważyć, że z dłuższej perspektywy czasowej, tego typu rozwiązanie niesie znacznie więcej korzyści, niż tradycyjne technologie. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na inteligentne instalacje w domach.

Czy inteligentne instalacje można zamontować tylko w nowych budynkach?

Inteligentne instalacje powstają  nie tylko w nowych domach, specjalnie zaprojektowanych pod tego typu rozwiązania. Coraz częściej decydują się na nie również właściciele starszych budynków oraz małych mieszkań. Osoby te, doceniają znaczny wzrost bezpieczeństwa i oszczędność energii, które gwarantuje im system inteligentnych instalacji.

Inteligentny czy klasyczny?

Zalet inteligentnych domów jest całą masa, nie mniej nadal znajdą się zwolennicy tradycyjnych rozwiązań. Najczęstszy argument brzmi zwykle: „Co zrobić kiedy wyłączą prąd?” i wciąż trudno na nie odpowiedzieć.

Artykuł powstał we współpracy z przedsiębiorstwem PTBborkowski – Nawierzchnie Brukowe Poznań, wykonawcą usług z zakresu brukarstwa w Poznaniu i okolicach

3 komentarze

  1. Kupiłam dom za miastem, który chcę generalnie wyremontować. Jaki byłby koszt instalacji inteligentnej w budynku 120 m kwadratowych? Proszę o uwzględnienie siedmiu kamer na zewnątrz i dwóch wewnątrz:)

    1. Przykładowy koszt instalacji to 23 tysiące złotych. Pozwala m.in. na automatyzację oświetlenia i monitoring mediów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *