Czego nie robić, gdy zaczyna się przygodę z szyciem

Każdy początkujący popełnia wiele błędów. Nie inaczej jest z szyciem – nasza pierwsza spódniczka czy poduszka nie będzie idealna, ale to tak naprawdę nie jest istotne. Ważne, by coś robić i się uczyć. Wszyscy znają powiedzenie, ze „praktyka czyni mistrza” – i tak właśnie jest! Nie należy się zniechęcać, tylko robić dalej swoje, by być jeszcze lepszym.

Oczywiście warto także szukać, słuchać i czytać porady, ponieważ możemy zaoszczędzić sobie nerwów i czasu unikając niemądrych błędów. Dla zainteresowanych, o to niedługa lista rzeczy, których warto unikać podczas początków pracy z maszyną do szycia.

NIE BĄDŹ ZBYT AMBITNY

Nie ważne, czym się zajmujesz – na początku swojej drogi najlepiej jest zaczynać od rzeczy małych. Nie musisz od razu szyć skomplikowanej kurtki czy sukienki – zajmij się tym, co ma mało szczegółów, np. poszewkę do poduszki albo kocyka.  Takie projekty pomogą ci się oswoić z maszyną i nie będzie żal, gdy coś nie wyjdzie. Kiedy nabierze się już wprawy, można zacząć szyć ubrania, jednak tu też warto zacząć od prostych krojów (bez podszewek lub zapięć). Wybieraj materiały tańsze, by na nich ćwiczyć. Z czasem będzie się gotowym na kupno tych w lepszej jakości.

Daj sobie czas na szlifowanie umiejętności – nikt nie jest profesjonalistą od razu. Kluczem jest cierpliwość i konsekwencja – zrobić coś małego, ale ZROBIĆ. Nie należy zostawiać zaczętych już projektów i tworzyć następnych, ponieważ to przedłuża nasz rozwój.

NIE SPIESZ SIĘ

Podczas tworzenia wykroju nie warto się spieszyć. Poświęć kilka minut, by z jak największą dokładnością  wszystko przygotować. Obrysowanie wykroju musi się zgadzać co do milimetra, ponieważ jedna nieuwaga i cały projekt będzie krzywy.

Zanim zaczniesz kroić materiał, dokładnie sprawdź, czy wykrój dobrze leży, wszystkie papierowe elementy wykroju są na swoim miejscu i czy starczy ci materiału. Nie musisz wszystkiego zrobić w jeden dzień, dlatego istotne jest, by każdy szczegół był dopracowany. Lepiej zobaczyć, czy coś jest nie tak, zanim użyjesz nożyczek. Im mniej popełnianych błędów, tym lepiej to świadczy o twojej nauce.

MIEJ WSZYSTKO POD RĘKĄ

Żeby zaoszczędzić sobie biegania po całym pokoju w poszukiwaniu każdej nitki, warto mieć wszystko przygotowane w jednym miejscu blisko twojego miejsca pracy. Dobrze jest się zaopatrzyć w kuferek, w którym się gromadzi każdą kupioną nić i igły.

WYPIERZ TKANINY

Jest to wymagane w przypadku każdego materiału, który będzie w przyszłości prany w pralce, czyli np. bawełny lub dzianiny. Nie musisz ich dokładnie szorować, wystarczy włożyć je do miski z wodą i płynem do prania.

RÓB NOTATKI

Gromadź wszystko, czego się nauczyłaś – notatki, wycinki gazet z poradami, wydruki ze stron internetowych, czy nawet wycięte zdjęcia ubrań, które ci się podobają. Możesz założyć segregator, ale tekturowe pudełko też się sprawdzi. Zawsze będziesz mogła do nich łatwo wrócić, by sobie coś przypomnieć, albo by znaleźć inspirację, gdy wena zawodzi.

 

Internet jest świetnym miejscem do pobierania nauki na temat szycia. Liczne blogi, filmy i forum pozwolą ci na szybkie i łatwe zdobywanie wiedzy. Nie należy się bać popełniać błędów, tylko się z nich uczyć.

Chcesz zacząć przygodę z szyciem? Zapraszamy do sklepu: http://dlaszycia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *