Używane auto ze skupu samochodów

Co sprawdzić przed zakupem używanego auta?

W Polsce zdecydowana większość samochodów to pojazdy używane. Na rynku jest tyle ofert, że z powodzeniem każdy znajdzie coś dla siebie. Kupno używanego samochodu to wybór dla osób, których nie stać na nowe auto z salonu, ale także dla tych, którym w zupełności wystarczy kupno kilkuletniego pojazdu. Taka transakcja to spora oszczędność, jednak wiążę się z pewnym ryzykiem. Nie znamy historii auta, więc nie wiemy tak naprawdę, jaki jest jego stan. Przy kupnie takiego samochodu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Wygląd i stan silnika

Używane auto ze skupu samochodówKiedy wybierzemy już auto, które nam się podoba, powinniśmy przystąpić do sprawdzania jego stanu. Warto zacząć od podniesienia maski i obejrzenia silnika. Jeżeli silnik jest umyty, błyszczący i wygląda, jakby wyjechał prosto z salonu, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Często sprzedawcy, aby ukryć ewentualne wycieki płynów i olejów, dokładnie myją obudowę silnika. W normalnych okolicznościach silnik jest trochę zakurzony. Nasze podejrzenia powinien też wzbudzić problem z rozruchem. Jeżeli pojawia się jakikolwiek stukot czy drgania, a obroty nie są równe, może to oznaczać jakieś uszkodzenia. Spaliny silnikowe sprawnego samochodu są przezroczyste. Jeżeli pojawiają się czarne, w przypadku diesla może to być problem z układem wtryskowym. Kiedy sprawdzimy poziom oleju i pozostałych płynów – warto posłuchać, w jaki sposób silnik pracuje. Kiedy jest rozgrzany, postarajmy się sprawdzić, czy żadna uszczelka nie przecieka. Można też odkręcić korek od zbiornika oleju. Gdyby silnik był zużyty, pojawiłby się czarny dym.

Sprawdzenie dokumentacji

Podczas oglądania samochodu należy poprosić sprzedającego o udostępnienie całej dokumentacji, która dotyczy danego samochodu oraz kompletu kluczyków. Podstawowe dokumenty to oczywiście dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Od razu sprawdźmy, czy dane w nich zawarte są takie same jak te w samochodzie. Dodatkowo od sprzedawcy powinniśmy dostać książkę serwisową. W niej będzie zapisana historia przeglądów, a także wszystkie usterki, jakie zostały naprawione. Trzeba jednak pamiętać, że to, co zapisane w książce serwisowej nie zawsze musi być prawdziwe. Przekręcanie liczników czy zatajenie niektórych napraw to niestety dość częsta praktyka. Jeśli chcemy sprawdzić prawdziwy przebieg i historię pojazdu, możemy spróbować udać się do autoryzowanego serwisu marki danego samochodu. Warto przejrzeć książkę serwisową również ze względu na to, żeby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju punktów napraw wcześniej korzystano, a przeglądy były przeprowadzane regularnie. Jeżeli książki nie ma, może być to sygnał, że sprzedający chce coś ukryć i warto porządnie się zastanowić nad zawieraniem z nim transakcji.

Czas na jazdę próbną

Najważniejszym etapem kupna samochodu jest oczywiście jazda próbna. Bez niej trudno w ogóle rozważać kupno samochodu. Podczas pierwszej przejażdżki zwróćmy uwagę na to, czy silnik pracuje prawidłowo, nie pojawiają się luzy w kierownicy, a także na to, jak pracuje skrzynia biegów. Bardzo ważne jest, czy nie słychać żadnego stukania i sprzęgło nie szarpie. Jeżeli uważamy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić stanu samochodu, zawsze można zwrócić się o pomoc. Coraz więcej zakładów mechanicznych oferuje sprawdzenie auta przed zakupem. Podobnie jak w przypadku rocznych przeglądów, samochód jest podłączany do komputera, osłuchuje się silnik, stan zawieszania. Cena takiego badania zazwyczaj wynosi około 100 zł. Według ośrodka badań TNS Polska, aż 54% osób wybiera auto bez wybrania się na jazdę próbną. Takie podejście jest bardzo ryzykowne. Trudno sobie wyobrazić, że można dokonać prawidłowej oceny stanu samochodu tylko wizualnie. Nawet jeśli auto okaże się sprawne, nie będziemy wiedzieć najważniejszego. Czy samochód odpowiada naszym potrzebom i czy najzwyczajniej w świecie jest dla nas wygodny. Na rynku motoryzacyjnym jest dostępnych tyle aut, że przy odpowiednim nastawieniu każdy kupi to wymarzone.