okulary do monitora

Jak chronić oczy w trakcie pracy biurowej?

Praca biurowa, choć nie angażuje fizycznie, znacznie wpływa na kondycję oczu. Dlatego też dobrą praktyką jest zabezpieczenie ich przed działaniem promieniowania, emitowanego przez ekrany i wyświetlacze komputerowe. Jak efektywnie zabezpieczyć oczy przed promieniowaniem wyświetlaczy? Najlepiej zadbać o to w sposób wielopłaszczyznowy, chroniąc je na kilka sposobów.

Odpowiednia jasność ekranu

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jest dobór odpowiedniej jasności ekranu. Jak to zrobić? Najlepiej – do porównania – wykorzystać zwykłą kartkę papieru. W aktualnym oświetleniu biurowym jasność ekranu powinna jak najbardziej przypominać biel wspomnianej kartki.

Odpowiednia postawa

Drugą, ważną kwestią jest oczywiście postawa. Powinna być ona wyprostowana, ze wzrokiem skierowanym możliwie jak najbardziej prostopadle w stronę ekranu.

Okulary do monitora

Optyk jest niezbędną osobą, jeśli chcemy rozpocząć długotrwałą pracę w biurze. Pomoże on dobrać okulary do naszych wymagań, dostosowując je jednocześnie do rodzaju promieniowania świetlnego. Dobrym pomysłem będą okulary antyrefleksyjne, połączone ze specjalnymi nakładkami na monitor.

Przerwy i… odpowiedni odpoczynek

Pracując codziennie przy komputerze, zawsze warto pamiętać o zarezerwowaniu sobie przynajmniej kilkunastu minut na odpoczynek oczu. Najlepszym rozwiązaniem będzie spojrzenie na otaczające nas drzewa i trawę. Barwa zielona idealnie wpływa na relaks oczu, w przeciwieństwie do barwy niebieskiej, emitowanej przez większość wyświetlaczy.

Nie tylko praca

Wzrok można chronić nie tylko w pracy. To w domu spędzamy najwięcej wolnego czasu, dlatego – żeby poprawić kondycję naszego wzroku – starajmy się nie korzystać z wyświetlaczy w ciemnych pomieszczeniach, ani też tuż przed snem. W ten sposób jeszcze bardziej osłabiamy wzrok, który i tak jest już zmęczony długotrwałą pracą przed monitorem.

Podsumowując, zabezpieczenie oczu przed szkodliwym wpływem wyświetlaczy wcale nie musi wiązać się z zakończeniem pracy. Kilka prostych, powyższych zasad, znacznie poprawi kondycję wzroku, pomimo wykonywanych, codziennych obowiązków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *