bawolec

Bezpłodność a niepłodność

W wielu wypowiedziach pojęcia bezpłodność i niepłodność są używane zamiennie jako synonimy. Wbrew powszechnym opiniom nie są to jednak określenia oznaczające to samo. Dziś postaramy się omówić te dwa zagadnienia medyczne.

Czym jest bezpłodność?

Niepłodność jest to zjawisko, w którym kobieta mimo wielu starań nie może zajść w ciąże. Mowa tu o nie zajściu w ciąże przy regularnych stosunkach przez około rok przy odstawionych środkach antykoncepcyjnych. W obecny czasach problem niepłodności dotyka od 10% do 20% par w wieku reprodukcyjnym. Przyczyny tego zaburzenia nie są nigdy jednoznaczne przez co trudno je zdiagnozować. W przypadku braku możliwości ustalenia czynników doprowadzających do niepłodności mówimy o tzw. Niepłodności idiopatycznej. Najczęstszym sposobem na leczenie niepłodności są różnego terapie hormonalne oraz odpowiednia suplementacja diety. W przypadku mężczyzn niepłodność jest diagnozowana przy badaniu próbek nasienia.

Czym jest bezpłodność?

Bezpłodność jest czymś zasadniczo innym niż niepłodność. Bezpłodność w odróżnieniu do niepłodności jest trwałą niemożnością do spłodzenia oraz posiadania dzieci. Jest to najczęściej efekt niedorozwoju organów płciowych, powikłań po ciężkich chorobach przebytych za młodu czy mechanicznych uszkodzeniach narządów rozrodczych.

Różnice między bezpłodnością a niepłodnością

Bezpłodność jest trwałą niezdolnością pary do poczęcia potomstwa. Innymi słowy jest to permanentny brak możliwości na zostanie biologicznym rodzicem. Niepłodność jest zjawiskiem zazwyczaj odwracalnym, co odróżnia ją od bezpłodności.

Nie mogę zajść w ciąże

Jeżeli nie możesz zajść w ciąże to problem może leżeć albo po stronie twojego partnera albo Ciebie. Czasami zdarza się również, że obydwie strony związku mają problemy z płodnością. W przypadkach takich problemów pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u lekarza. Najczęściej w celu poprawienia płodności stosuje się specjalne suplementy diety, które pomagają w zwiększeniu szans na upragnione dziecko.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *