badania nieniszczące

Czy badania nieniszczące są bezpieczne dla zdrowia?

Przeprowadzenie badań nieniszczących NDT (ang. Non-Destructive Testing) pozwala na obiektywną ocenę istniejącej konstrukcji, poprzez dokładną weryfikację jej aktualnego stanu. W ten sposób określana jest prognoza dotycząca m.in. jakości wykonania, trwałości czy bezpieczeństwa użytkowania. Zaletą badań NDT jest możliwość ustalenia szczegółowych parametrów i opisów fizycznych badanych materiałów, niezależnie od etapu produkcyjnego. Czy badania nieniszczące są jednak bezpieczne dla zdrowia?

Przebieg badań penetracyjnych

Bezpieczeństwo badań NDT ocenić można na podstawie każdej ze stosowanych w ich ramach technik. Do najpowszechniej przeprowadzanych należą badania penetracyjne. Przed ich rozpoczęciem, sprawdzana powierzchnia jest odpowiednio przygotowywana. Dotyczy to zarówno oczyszczania z olejów, smarów czy rdzy, a także wysuszenia. Następnie na badany obiekt nanoszony jest penetrant właściwy, który wynikając w struktury materiału pozwala na wykrycie jego ewentualnych wad. W tym celu stosowane są np. penetranty fluorescencyjne czy lampy o promieniu ultrafioletowym, których aplikacja następuje w bezpiecznych warunkach.

Penetranty i wywoływacze

Nadmiar penetrantu usuwany jest ze sprawdzanego elementu, dzięki czemu pozostaje na nim wyłącznie część przeniknięta do otworów powierzchniowych. Następnie stosowany jest wywoływacz, który wchłania penetrant pozostały w powierzchniowych nieciągłościach. Pozwala to na ich dokładniejsze wskazanie i przeprowadzenie precyzyjnej analizy wyników badania. Pod uwagę brana jest temperatura badanego elementu, która nie może być nadmiernie wysoka.

Kompetencje inspektorów i jakość środków badawczych

Wykonywaniem badań NDT zajmują się doskonale wykwalifikowani inspektorzy, którzy dysponują odpowiednimi certyfikatami. Posiadają również rozległą wiedzę z zakresu obowiązujących wymogów technicznych, norm bezpieczeństwa oraz przepisów prawnych. Do przeprowadzania badań wykorzystywane są wyłącznie środki nietoksyczne i niewpływające negatywnie na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników badanego obiektu.